لارستانی‌‌ها با تغییر فرمول و نوع پخت مسقطی، آن را با طبع و ذائقه ایرانی سازگار و به شیرینی خوشمزه و دلنشین و غنی برای خانواده‌‌های ایرانی تبدیل کرده‌اند...


آوردن سوغات از سفر، یکی از آداب و رسومی است که از گذشته در جامعه مرسوم بوده و مردم در سفرهایشان، بسته به‌نوع سفر، اعم از تفریحی و مذهبی سعی بر آن داشته‌اند که محصول خاص آن شهر را انتخاب، تهیه و بدیار خود بعنوان هدیه بیاورند.


مسقطی خوشمزه و خوش طعم
 


مسقطی چیست؟

مسقطی، شیرینی نرم و خوش‌طعم و بویی است که طرفداران زیادی دارد و بعضا بعنوان دسر نیز از آن استفاده می‌کنند. در تهیه مسقطی، انتخاب نشاسته عالی بسیار تعیین‌کننده است.


حضور مسقطی در لارستان

حلوا مسقطی لاری نوعی شیرینی محلی خوش‌طعم و خوشبویی است که سوغات لارستان می‌باشد. لارستان شهرستانی است در جنوب استان‌فارس که در ۲۲۰ کیلومتری خلیج‌فارس واقع است. سابقه حضور مسقطی در لارستان به‌بیش از نیم قرن می‌رسد و همانطور که از نامش برمی‌آید از کشور عمان و پایتخت آن یعنی مسقط، توسط تجارت پیشگان لارستانی وارد این‌شهر شده است.


مسقطی با طبع و ذائقه ایرانی

لارستانیها با تغییر فرمول و نوع پخت مسقطی، آن را با طبع و ذائقه ایرانی سازگار و به‌محصولی دلنشین و غنی برای خانواده‌های ایرانی تبدیل کرده‌اند. ترکیبات اصلی مسقطی لاری شامل نشاسته، شکر، زعفران، هل و گلاب است که ترکیب مغزهای‌ خوراکی مختلف با آن، سلایق متنوعی را به‌خود جلب نموده است.


مسقطی خوشمزه و خوش طعم
 


مسقطی معروفترین سوغاتی و شیرینی شهر لار

معروفترین سوغاتی و شیرینی شهر لار حلوایی است كه مسقطی نامیده می‌شود. این‌حلوا، همانطور كه از نام آن بر می‌آید، منسوب به‌مسقط، یكی از شهرهای قدیمی عمان است، كه تجار لارستانی در رفت و آمدهای تجاری به‌مسقط طرز پخت آن را فراگرفته‌اند قریب ۱۵۰سال است كه این‌حلوا بهترین سوغاتی‌لار محسوب می‌شود. مسقطی تركیبی از آرد، شكر، نشاسته، روغن، مغزپسته و رنگهای‌گیاهی  و بسیار خوشمزه و مقوی است.


مسقطی محصول صادراتی

اكنون یكی از كالاهای صادراتی این شهر است و در بسته‌بندیهای مختلف و زیبا به‌کاربران عرضه می‌شود بهترین و خوشمزه‌ترین صادرات لار حلوای مسقطی است. در سالهای اخیر در شهرهای دیگر جنوب ایران نیز مسقطی تهیه کرده‌اند، اما هنوز موفق به ساخت حلوایی به‌کیفیت حلوای مسقطی لارستان شیراز نشده‌اند.


طرز تهیه مسقطی لاری

این حلوا از شکر، نشاسته، روغن، گلاب، زعفران، هل و خلال‌پسته و بادام ساخته می‌شود. ابتدا شکر و آب را می‌جوشانند تا بصورت شیره درآید. بعد نیمی از شیره‌شکر را با نشاسته مخلوط و بهم می‌زنند تا سفت شود و در همان حال به‌تدریج روغن و بقیه شیره‌ی‌شکر را به‌آن اضافه می‌کنند.


همزدن این مخلوط تا شکل‌گرفتن کامل مسقطی ادامه می‌یابد و پیش از عمل‌آمدن حلوا مقداری هل، زعفران و خلال بادام و پسته به آن می‌افزایند و پس از عمل آمدن آن را در سینی بزرگی می‌ریزند تا سرد شود. بعد از سرد شدن در قالبهای مخصوص و گوناگون و متنوع می‌ریزند و در دیگر شهرهای مناطق ایران ارسال و صادر می‌کنند.


 مسقطی ترنج   مسقطی عادلی 


مسقطی لاری امروزه یکی از انواع دسرها و شیرینیهای ایرانی بشمار می‌آید و بعنوان سوغاتی اصلی لارستان محسوب می‌گردد. لارستان با قدمتی طولانی که به‌قبل از اسلام برمی‌گردد، سوغاتیهای زیادی را شامل می‌شود که امروزه پرآوازه‌ترین آن حلوا مسقطی لاری است. شاید امروز کمتر کسی باشد که به‌لار سفر کند و سراغی از مسقطی فروشی‌ها نگیرد.


شکا یک سامانه دایرکتوری و فروشگاه اینترنتی است که در زمینه‌‌های شیرینیهای سنتی، چای ارگانیک، زعفران، عسل طبیعی و ارگانیک، فرآورده‌های کنجدی و خرمایی، محصولات گیاهی و بدون‌قند یا رژیمی ایرانی بصورت تخصصی در جهت خرید مستقیم کاربران فعالیت می‌کند و هدفش حمایت از تولید‌کنندگان و محصولات ایرانی همچنین آشنایی کاربران از تولیدات و محصولات ایرانی است.

شُکا نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده شما را صمیمانه ارج نهاده و بعنوان مرجعی مهم و قابل اعتماد می‌نگرد. بهبود امور و داشتن جامعه‌ای سالم آرزوی ما و نظرات شما یاریگر ما در ارائه‌ی هر چه بهتر خدمات است از این‌رو مشتاقانه منتظر ارسال ایده‌ها، پیشنهادات شما عزیزان هستیم. کلیه کاربران محترم سایت می‌توانند نظرات خود را از روند فروش, پاسخگویی, کیفیت محصول و... با شُکا در میان بگذارند.


  

 حمایت از تولید‌ داخلی و معرفی محصولات ایرانی با نشان ایرانی یکی از مهمترین راههای رونق تولید ملی است 

 فروشگاه اینترنتی شکا پل ارتباطی مطمئن تولید‌کننده و مصرف‌کننده ایرانی 

 روابط عمومی سایت جامع فروشگاهی شکا 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید:


        instagram  

با خبر شدن از جدیدترین محصولات با عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از جشنواره تخفیفات شکا ، جدیدترین محصولات و طرح های ویژه فروش در خبرنامه فروشگاه شکا عضو شوید.

 حمایت از محصولات ایرانی
سال جهش تولید
هدف از تاسیس فروشگاه اینترنتی حذف واسطه ها و دلالان و کارکرد آن بصورت خدمات کاملا الکترنیکی در صنعت وب و فناوری دیجیتال و اطلاعات به تولیدکنندگان و کاربران و معرفی و فروش محصولات تولید‌کنندگان ایرانی است. ایجاد فرهنگ سازی و حمایت از تولید ملی در جهت یک حرکت جمعی ، اراده ملی و نهضتی همگانی از اهداف این مرکز می‌باشد. شعار ما هر جا قصد خرید داریم کالا و محصولات ایرانی را انتخاب کنیم .