شکا
Farsi | English | Russian | Arabic

کاسبی و تجارت در اسلام دارای آداب و اصولی می باشد که اگر درست رعایت شود بازار به محلی برای کسب سود مناسب و رفع حوائج مردم تبدیل می‌شود ...


با توجه به نقش کار و عمل در اعتلای حیات اقتصادی و اجتماعی فرهنگی جامعه، کوشش برای ارتقای فرهنگ کار و زدودن عوامل مزاحم و باز‌دارنده یک ضرورت اعتقادی ملی است.


اعتلای حیات اقتصادی و اجتماعی
اعتلای حیات اقتصادی و اجتماعی
 


فرهنگ کار می‌تواند زمینه مناسب برای خلاقیت و ابتکارات، نوآوری‌ها و احساس تعهد و مسئولیت‌پذیری و وجدان کاری، انضباط اجتماعی و اخلاق را در جامعه عظیم‌کار کشور فراهم سازد. در فرهنگ‌اسلامی کار و تلاش مانند مجاهدت در راه خدا، ارزشمند و مقدس شمرده شده است.


این مقاله درمورد اهمیت کسب وکار و کار صالح در اسلام، از دیدگاه قرآن، مطالبی را بیان کرده است که این خود اهمیت و ارزش‌کار را در این موارد می‌رساند. کار موجب کمال و تکامل وجودی انسان و عقل، عزت، مردانگی، بزرگی، سعادت، و خوشبختی و رحمت و... است. فضایل کار بی‌شمار و بی‌اندازه است که سفارش‌های گوناگونی برای تحقق امر و کوشش و ترویج این امر و ریشه‌دار کردن آن در اسلام و کتب اسلامی و... آمده است. 


اشتغال و کسب از عوامل مادی تولید ثروت است و در اسلام، کسب حلال واجب شده و از حرام آن باید پرهیز کرد. در روایات متعددی نیز بر اهمیت تلاش و کسب تاکید شده است. تلاش کسی که برای تامین‌معاش و بی‌نیازی خود و خانواده خود بکوشد، کاری در راه‌خدا شمرده می‌شود و کسی که برای مال‌اندوزی بکوشد کارش در راه شیطان است.


کسب حلال بر هرمرد و زن مسلمان واجب است و در احادیث تاکید شده اگر به‌فرد هم‌گفته شود روزی تو فراهم است باز هم از تلاش برای روزی دست برندارد تا می‌تواند تلاش کند تا سربار دیگران نباشد. همچنین گفته می‌شود تحمل سختی در راه کسب حلال برای تامین معیشت خانواده نزد خداوند از یکسال ضربت پیوسته شمشیر در رکاب امام عادل برتر است.


كسى كه مى‌خواهد وارد كسب و کاری شود و دست به خريد و فروش بزند، لازم است اول مسائل مربوط به كسب و دستورات دينى و احكام حق را در اين زمينه بداند كه به‌حرام مبتلا نشود، کسب و تجارت بدلیل اینکه رابطه مستقیم با مردم دارد از اهمیت زیادی برخوردار است و به‌همین دلیل درفقه و آموزه‌های اسلامی شروطی برای تاجر قرارداده که به‌نوعی اخلاق تجارت است.


به این دلیل اگر کار و کسب درست انجام شود، عبادت است و خداوند به عنوان عبادت می‌پذیرد. اگر خلاف شود و از راه خودش انجام نشود، انسان دچار خطا و خلاف می‌شود و جزو همان زیان‌کارانی خواهد بود که امام هادی(ع) درباره دنیا فرمودند. «اَلدُّنیا سُوقٌ فِیها قَومٌ وَ خَسَرَ آخَرُونَ، دنیا همانند بازاری‌است که عده‌ای در آن برای آخرت سود می‌برند و عده‌ای دیگر ضرر و خسارت متحمل می‌شوند».(۴) عده‌ای در این بازار ضرر و عده‌ای که تصورمی‌کنند دارند از راه خلاف سود می‌برند، اشتباه می‌کنند و دارند ضرر می‌کنند و باید درجایی جوابش را بدهند که نمی‌توانند.


یکی از زمینه‌های کسب روزی حلال، شناخت دستورالعمل‌های دین و مسائل خريد و فروش است، همانگونه که امام صادق(ع) در بیان راهکار مناسب برای کسب روزی حلال می‌فرمایند: کسی که می‌خواهد تجارت کند، باید شناختی در دینش داشته باشد تا حلال را از حرام باز شناسد و کسی که شناخت دینی ندارد و به احکام تجارت ناآشناست ولی تجارت می‌کند، خود را در شبهات افکنده است. ائمه معصوم(ع)، راهکار مناسب برای کسب روزی حلال را ابتدا شناخت دین و مسائل دینی و بعد از آن آشنا شدن با مسائل خريد و فروش بیان می‌کنند و به‌صراحت اعلام می‌دارند که شخصی که به‌اینها عمل نکند، خود را در شبهات و حرام گرفتار خواهد کرد.


پیامبر اکرم بهترین کسب‌ها را، کسب دست کارگر که درست و خیرخواهانه باشد و پاکیزه‌ترین مالی که انسان صرف می‌کند را دسترنج خود فرد و در مقابل بهترین درآمدها را سود حاصل از معامله نیکو و پاک عنوان می‌کند.


اعتلای حیات اقتصادی و اجتماعی
اعتلای حیات اقتصادی و اجتماعی
 


صبر و قناعت در روزی حلال

شایان ذکر است که خداوند متعال برای تمام مخلوقات «روزی حلال» مقدر فرموده است. اگر انسان عجله نکند و قناعت و صبر را پیشه خود سازد، تمام رزق مقدرش به او خواهد رسید. کسانی که از کسب‌حرام پرهیز نمی‌کنند، خیال می‌کنند اگر از مال حرام صرف نظر کنند، کمبودی در معاششان پدید می‌آید و سخت محتاج و گرفتار می‌شوند.


خداوند می‌فرماید: وَمَا مِن دَآبَّةٍ فِی الأَرْضِ إِلاَّ عَلَی اللّهِ رِزْقُهَا وَیَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا کُلٌّ فِی کِتَابٍ مُبِینٍ (۱۲) «هیچ جنبنده‌ای در زمین نیست، مگر اینکه روزی او برخداست. او قرارگاه و محل نقل و انتقالش را می‌داند. همه اینها در کتاب آشکاری ثبت است».


تخصص‌گرایی:

حضرت علی(ع) نیز ضمن توصیه به کار و تجارت و بی‌نیاز شدن از کمک مادی مردم، بر دو ویژگی «تعهد و تخصص» یا «حرفه‌مندی و امین بودن» تاکید می‌ورزد: «ان‌الله عَزَّوَجَلَّ یحِبُّ الْمُتَحَرِّفَ الاْءَمِینَ الْمَغْبُونُ غیرمَحْمُودٍ وَلاَمَاجُورٍ؛ خداوند حرفه‌مند امین را دوست دارد. فرد مغبون که در معاملات اقتصادی فریب می‌خورد نه مورد ستایش است و نه درخور پاداش.»


اخلاق و آداب و روش کسب و کار

کاسبی و تجارت در اسلام آداب و اصولی دارد که اگر درست رعایت شود بازار به‌محلی برای کسب سود مناسب و رفع حوائج مردم تبدیل می‌شود که خیر دنیا و آخرت را برای کاسب در پی‌خواهد داشت.


یکی از راه‌های معیشت اقتصادی که از اولین لحظات زندگی اجتماعی انسان معمول بوده تجارت است. از بهترین طرق معیشت در اخبار و احادیث تجارت معرفی‌شده که به معنای داد و ستد و بیع و شراء می‌باشد. خداوند در سوره نساء آیه ۲۹ می‌فرماید: ای کسانی که ایمان آورده‌اید اموال یکدیگر را از راه نامشروع نخورید. مگر این که تجارتی با رضایت‌شما انجام گیرد.


بازار درعین حالی که می‌تواند محلی برای راه انداختن امور مردم و کسب رضایت خدا از این طریق باشد همچنین می‌تواند کانونی مناسب برای تحرک و رفت و آمد ابلیس و شیاطین باشد که در این محل می‌تواند به مقاصد پلید خود برسد.


البته هرکس که آداب بازار را مراعات کند و بازار و کسب آن را جز برای آخرت نخواهد، نه‌تنها بازار برای او شیطانی نمی‌شود، بلکه راه وصول او به کمال را همواره می‌سازد و برعکس برای کسی که زرق و برق دنیوی آن را از یاد خدا و آخرت غافل کرده باشد و دچار غفلت و گمراهی شود جایگاهی شیطانی است. اسلام به‌تجارت بهای فراوان می‌دهد و حتی کمال و نقصان عقل را بدان مشروط می‌کند، ولی از سویی‌دیگر محل تجارت را مذمت می‌نماید. بازار و تجارت خود آدابی دارد که به‌بخشی از این آداب اشاره می‌کنیم:


قسم دروغ خوردن

یکی از مسائل و گرفتاری‌های ما بویژه در معاملات و کسب‌هایمان این است که سعی می‌کنیم برای رسیدن به هدفمان از خدا و پیغمبر و دین مایه بگذاریم اما باز فراموش می‌کنیم که بزرگان‌دینی ما درمذمت این کار چه گفته‌اند!


از دیدگاه اسلام، سوگند یاد کردن عملی ناپسند بوده و اجتناب از آن بسیار مطلوب و پسندیده می‌باشد، اما متفاوت بودن حالات انسان به هنگام سوگند یاد کردن از یک‌سو و انگیزه‌های مختلف جهت قسم‌خوردن از سوی دیگر، موجب برخورد متفاوت قرآن‌کریم با انواع سوگندها شده است به بیانی واضح‌تر، خداوند متعال در قرآن کریم آیه ۲۲۴ از سوره بقره مسلمین را از هر نوع سوگندی حتی به‌منظور نیکی و تقوی و اصلاح بین مردم برحذر داشته است.


وقتى که شما می‌گویید والله وبالله که این جنس را من این قدر خريده‏ام، یعنى من خدا را در گرو این حرف قرار می‌دهم و اگر دروغ باشد یعنى خدا را در گرو این دروغ قرار مى‌دهم. این شوخى نیست. دروغ‌گفتن یک مطلب است، خدا را به گرو دروغ قرار دادن مطلب دیگرى است.


تدلیس و پوشاندن عیب کالا

تدلیس چیست؟ تدلیس به معنای فریب دادن و پنهان کردن واقع است. پس هرگاه فروشنده کالایی، برای فریفتن خريدار، وصفی موهوم را به کالای خود نسبت دهد یا عیبی را که در آن است بپوشاند، در معامله تدلیس کرده است. بدین ترتیب در تدلیس نوعی تقلب و ریا وجود دارد و فرد فریبکار، بی‌اعتنا به‌شرافت شغلی و درستکاری متعارف، از اعتماد طرف معامله برای گول‌زدن او استفاده می‌کند.


تعریف و تبلیغ در موقع فروش

وقتی فروشنده می‌خواهد جنس خود را بفروشد، از آن جنس به‌حدی تعریف می‌کند که خریدار به آن رغبت پیدا کند و آن را بخرد که این کار از کارهایی است که از آن نهی شده است.


البته ممکن است گروهی بگویند : خوب تا فروشنده از جنس تعریف نکند ، خریدار چگونه بخرد؟ در پاسخ خواهیم گفت که توصیف کردن و معرفی جنس مشکلی ندارد ، نکته‌ای که از آن نهی شده‌ایم این است که از جنس بطور اغراق‌آمیز و غیر واقعی تعریف نکنیم.


اعتلای حیات اقتصادی و اجتماعی
اعتلای حیات اقتصادی و اجتماعی
 


بدگویی از کالا در موقع خرید

متأسفانه دیده می‌شود که فروشندگانی هستند که وقتی می‌خواهند جنسی را بفروشند بسیار از آن تعریف می‌کنند تا با قیمت بالاتری بفروشند اما اگر همان جنس را بخواهند از دیگری بخرند، برای آنکه قیمت کمتری بدهند و به قول کاسب‌ها تو سر مال بزنند ، از آن جنس بدگویی می‌کنند که این نیز جایز نیست.


کم فروشی نکردن

لازم است که فروشنده  ترازو را به نفع مشتری سنگین نماید و در این زمینه در آیات و روایات از مسئله صرفا اخلاقی و انسانی فراتر رفته است. در سوره مطففین آیات 1 تا 3 خداوند می فرماید: وای بر کم فروشان آنان که وقتی برای خود پیمانه می‌کنند حق خود را به طور کامل می‌گیرند و چون برای دیگران وزن می‌کنند کم می‌گذارند.


حلال و حرام

حرام و حلال در بازار به هم نزدیک است. سود و منفعت و آن که حلال و حرام خداوند را نداند، ندانسته در معصیت و یا حداقل در شبهات گرفتار می‌شود و هر فرد باید اول آشنایی با احکام تجارت را داشته باشد و سپس به تجارت بپردازد.


فسخ معامله

هنگامی که یکی از موجبات فسخ وجود داشته باشد با درخواست کسی که حق فسخ دارد معامله فسخ می‌گردد. موجبات فسخ معامله که اصطلاحا حق خیار نامیده می‌شوند. مواردی چون  تدلیس، شرط قبلی، معیوب‌بودن کالا، غبن و ضرر غیر قابل پذیرش یک طرف و موارد دیگر می‌تواند باشد.


در آموزه‌های اسلام سفارش‌شده که کاسب یا فروشنده کالایی را که خریدار پس می‌آورد بگیرد و پولش را برگرداند، البته مشتری هم باید کالا را با شرایطی که خریده برگرداند و مدت زمان زیادی از مبامله نگذشته باشد.


چانه زدن

یکی از مواردی که در معامله اثرات خوبی دارد چانه زدن است، این امر باعث پایدار شدن آن می‌شود و احتمال مغبون شدن یکی از طرفین را می‌کاهد.


مساهله

سخت گرفتن در معامله در اسلام بسیار مورد نکوهش قرار گرفته شده مستحب است خریدار و فروشنده در بیع و شراء مسامحه و مساهله نمایند.


انصاف

در اسلام سفارش شده که کاسب باید منصف باشد و سود خود را پایین بگیرد. انصاف کاسب، سود پایدار او را درپی دارد و مشتریان را در بلندمدت جذب او می‌کند. کاسب نباید از شرایط خاص بازار یا مشتری مثل ایام شلوغ یا ناآگاهی مشتری نباید سوء استفاده کند.


مردمداری و صداقت کاسب

کاسب باید خوش اخلاق و مردمدار باشد و با روی خوش با مشتری روبرو شود. صداقت کاسب و متوسل نشدن به قسم و سوگند برکت کسب و تجارت را افزایش می‌دهد و باعث رونق تجارت می‌گردد.


هر کاری تجربه و آداب خود را می طلبد و در تجارت هم فرد باید به عنوان یک انسان و مسلمان وقتی که وارد بازار تجارت می شود به اسلوب تجارت واقف باشد که خدای ناکرده هوی نفس بر او چیره نگردد که موجب هلاکت خود در دنیا و آخرت شود و در دو عالم نادم نگردد.


درک ضرورت و انتخاب استراتژی مناسب در رونق تولید:

درک ضرورت و انتخاب استراتژی مناسب بعنوان بخشی از فرایند تحول در رونق تولید بسیار اهمیت دارد. وب‌سایت شکا با استراتژی ایجاد سایت دایرکتوری، بازاریابی یکپارچه و فروش مستقیم به کمک فناوری‌دیجیتال به عنوان روش‌های جايگزين كارآمد و مفید، که تاثير بسزايی درآشنایی کاربران با برند تولید‌کنندگان ومحصولاتشان دراقضی نقاط ایران دارد.


ارسال مستقیم محصولات بدون نیاز به واسطه‌ها و دلال‌ها به کاربران، رونق‌تولید با استفاده از روش‌ها و ابزارها ارتباطی و فناوری‌دیجیتال، کمک به تولید محصولات تولید‌کنندگان مطابق با خواست کاربران و در نتیجه كاهش قيمت‌ها و رضايتمندی تولید‌کنندگان وکاربران را در بردارد.


شکا یک فروشگاه دایرکتوری اینترنتی است که در زمینه‌‌های شیرینی‌های سنتی، چای ارگانیک، زعفران، عسل طبیعی و ارگانیک، فرآورده‌های کنجدی و خرمایی، محصولات گیاهی و بدون‌قند یا رژیمی ایرانی به صورت تخصصی در جهت خرید مستقیم کاربران فعالیت می‌کند و هدفش حمایت از تولید‌کنندگان و محصولات ایرانی همچنین آشنایی کاربران از تولیدات و محصولات ایرانی است.

  

 

 حمایت از تولید‌ داخلی و معرفی محصولات ایرانی با نشان ایرانی یکی از مهم‌ترین راه‌های رونق تولید ملی است 

 فروشگاه اینترنتی شکا پل ارتباطی مطمئن تولید‌کننده و مصرف‌کننده ایرانی 

 روابط عمومی سایت جامع فروشگاهی شکا 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید:


        instagram  

با خبر شدن از جدیدترین محصولات با عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از جشنواره تخفیفات شکا ، جدیدترین محصولات و طرح های ویژه فروش در خبرنامه فروشگاه شکا عضو شوید.

 حمایت از محصولات ایرانی
سال رونق تولید
هدف از تاسیس فروشگاه اینترنتی حذف واسطه ها و دلالان و کارکرد آن بصورت خدمات کاملا الکترنیکی در صنعت وب و فناوری دیجیتال و اطلاعات به تولیدکنندگان و کاربران و معرفی و فروش محصولات تولید‌کنندگان ایرانی است. ایجاد فرهنگ سازی و حمایت از تولید ملی در جهت یک حرکت جمعی ، اراده ملی و نهضتی همگانی از اهداف این مرکز می‌باشد. شعار ما هر جا قصد خرید داریم کالا و محصولات ایرانی را انتخاب کنیم .