قاووت کرمان یک معجون اسرار آمیز و خوشمزه به کشورهای اروپایی نیز صادر می شود و آن را به عنوان یک تقویت کننده و داروی گیاهی استفاده می کنند...


قووتوی کرمان سوغاتی پرخاصیت اما غریب است چرا که با وجود داشتن طعم ایده‌آل و قیمت مناسب از بسیاری مواد خوراکی دیگر عقب‌مانده و نتوانسته آن‌طور که شایسته است مورد استفاده قرار گیرد.

قاووت مقوی و پرخاصیت
قاووت مقوی و پرخاصیت
 


قاووت به‌عنوان یکی از خوردنی‌های خوشمزه از معروف‌ترین سوغات‌کرمان است اگر چه تا پیش از این به‌صورت سنتی تهیه می‌شده، اما هم‌‌اکنون تولید آن از حالت‌دستی خارج‌شده و به‌صورت صنعتی درحال تولید است. قاووت که در کرمان و در اصطلاح محلی به آن "قووتو" گفته‌ می‌شود، ترکیبی از انواع مختلف گیاهان دارویی است که هرکدام خواص تقویتی و درمانی خاص خود را داشته و با ترکیب با یکدیگر، معجونی انرژی زا حاصل می‌کند که طرفداران بسیاری دارد.


- قاووت در مهمانی‌ها

در بین مردم کرمان از دیرباز تاکنون استفاده از این ماده به‌اشکال مختلف مرسوم بوده است از جمله اینکه در ایام عیدنوروز مرسوم است برای پذیرایی از میهمانان از انواع مختلف قوتوها شامل قوتوی مغزپسته، قوتوی نارگیلی، کنجدی، خشخاشی و قوتوی معروف که سیاه‌رنگ بوده و به‌قهوه معروف است، استفاده می‌شود چرا که طعم شیرین و خوشمزه این ترکیب گیاهی و قابلیت دارویی و درمانی آن، این خوردنی را در بین‌مردم میهمان‌نواز کرمان به بهترین و پرطرفدارترین وسیله پذیرایی تبدیل‌کرده است تا جایی‌که هنوز هم‌در بین پذیرایی‌های مردم کرمان از این ترکیب گیاهی استفاده می‌شود.


- قاووت معجون اسرار آمیز

قاووت کرمان به‌عنوان یک‌معجون اسرارآمیز و خوشمزه به‌کشورهای اروپایی نیز صادر می‌شود و بیشتر آن را به‌عنوان یک تقویت‌کننده و داروی گیاهی استفاده می‌کنند چرا که سرشار از انواع مختلف ویتامین‌ها، اسیدهای چرب ضروری و امگا۳ بوده و همچنین کاهش دهنده فشار و کلسترول خون، آرام‌بخش و تسکین دهنده اعصاب، ضد افسردگی، تقویت‌کننده معده و روده و دفع‌کننده سنگ کلیه و مثانه است. قاووت دارای طبیعت‌گرم و آرام‌بخش بوده و موارد مصرف آن‌بیشتر به‌عنوان فرآورده نیروبخش، مقوی و به‌طورکلی به‌عنوان تنقلات می‌باشد.


- انواع قاووت

قاووت در انواع مختلفی (با توجه به‌نوع ترکیبات) تولیدشده و طعم‌های متفاوتی دارد. معروف‌ترین و کامل‌ترین نوع قاووت کرمان، قهوه‌ای‌رنگ است که مواد تشکیل‌دهنده آن شامل تخم آفتابگردان، بذر جو، تخم‌خرفه، بذر کاهو، بذر کنف یا شاه‌دانه، بذر کتان، مورد دانه، سیاه‌دانه، تخم‌گشنیز، دانه‌ خشخاش، کنجد، هل‌باد، هل‌رسمی، فلفل سیاه، قهوه و شکر می‌باشد. از دیگر اجزایی که در ترکیبات قاووت ممکن است استفاده شود، عبارتند از گندم، دارچین، تخم‌خربزه، زنجبیل، مغزپسته، نخودچی و میخک درختی. (مشاهده انواع قاووت)


- خواص مواد تشکیل دهنده قاووت

از جمله گیاهان دارویی که در تولید قوتو به‌کار می‌رود عبارتند از: می‌توان به تخم‌گشنیز، کنجد، خشخاش، بذر کتان، سیاه دانه، آفتابگردان، شاه‌دانه، هل‌باد، فلفل‌سیاه، دارچین، روناس، تخم‌کاهو، جو، رازیانه، موردانه، قهوه‎تاج، زیره سیاه‌کوه، بادیان، بادام، پسته و مرزن‌جوش اشاره کرد.


- مشخصات اجزای تشکیل‌دهنده و خواص قاووت

- تخم‌خرفه: دارای طبیعت سرد، مدر و ضدکرم کدو

- تخم گشنیز: طبیعت سرد و هضم‌کننده غذا، نیرو دهنده، ضد‌تشنج، ضد‌صرع و ضد‌کرم

- بذرکتان: طبیعت گرم، افزایش دهنده ادرار و رفع‌کننده یبوست

- بذر جو: طبیعت سرد، درمان بیماری‌های قلبی، یبوست و دیگر اختلالات هاضمه و کاهش‌دهنده کلسترول

- بذر کاهو: طبیعت سرد، شیرزا، ضد‌درد، مدر، التیام‌دهنده زخم و بواسیر، رفع کننده ناراحتی‌های کبد و خواب‌آور

- هل: طبیعت کمی گرم و خشک، تقویت‌کننده معده، مفید برای درمان تهوع، نفخ، سنگ کلیه و کیسه صفرا و به‌طورکلی مقوی

- سیاه دانه: طبیعت خیلی گرم، بادشکن، ملین و دافع سموم

- تخم آفتابگردان: مدر و به‌علت دارا بودن ویتامین A مفید برای قوه بینایی

- کنجد: طبیعت گرم، نرم کننده صدا و روده، رفع‌کننده خشونت حلق و غنی از ید

- مورد دانه: طبیعت معتدل، تقویت‌کننده و مقوی‌معده، برای درمان خون‌روی از اعضاء، درمان روماتیسم، اسهال و بیماری‌های مجاری تنفسی

- بذر کنف: طبیعت گرم و خشک، نیرو‌بخش، ملین، مدر، ضد‌انگل و تسکین‌دهنده اعصاب

- فلفل سیاه: طبیعت خیلی گرم و خشک، مقوی معده و محرک اشتها و ضد‌مسمومیت

- قهوه: طبیعت سرد و خشک، نیرو بخش و تقویت‌کننده و موثر در درمان بیماری‌های ریوی، حصبه و...

- دانه‌خشخاش: طبیعت سرد، خواب آور، مخدر، افزایش‌دهنده وزن، تقویت‌کننده حواس و مفید برای کلیه، کبد و درمان اسهال


 - بو و مزه قاووت

قاووت باید فاقد بو و مزه غیرطبیعی باشد. بو و مزه ناخوشایند ممکن‌است به‌دلایل گوناگون در قاووت به‌وجود آید. مانند مزه تلخی و تندی بیش از حد، بوی تندی ناشی از اکسید شدن چربی‌ها، مزه و بوی سوختگی و یا بو و مزه حاصل از شرایط محیطی مثل بوی نفت و خاک و...


قاووت مقوی و پرخاصیت
قاووت مقوی و پرخاصیت
 


- مشخصات بسته‌بندی قاووت

۱- جنس بسته‌بندی قاووت باید طوری باشد که برای مواد‌غذایی مناسب و بر روی محتویات خود بی‌اثر باشد و آن را از رطوبت و کاهش مواد فرار (اسانس) حفظ نماید.

۲- بسته‌ها باید دارای شکل و وزن یکسان باشند.

۳- وسایل و مواد بسته‌بندی باید نو، سالم، تمیز، خشک و بدون هرگونه بو باشند.

۴- در موقع بسته‌بندی باید تا حد امکان هوای داخل بسته‌بندی خارج گردد.

۵- بسته‌بندی باید غیرقابل نفوذ نسبت به اکسیژن و رطوبت باشد.


 - مشخصات درج شده در روی بسته‌بندی

۱- نام و نوع محصول
۲- نام و نشانی تولیدکننده و یا علامت تجارتی
۳- نام مواد اولیه تشکیل دهنده
۴- شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت
۵- شماره‌سری ساخت
۶- تاریخ تولید و انقضاء قابلیت مصرف (روز، ماه و سال)


- خواص دارویی و درمانی قاووت

قاووت یا همان قووتو را، بیشتر به‌عنوان یک تقویت‌کننده و داروی گیاهی استفاده می‌کنند چرا که سرشار از انواع مختلف ویتامینها، اسیدهای چرب ضروری و امگا۳ بوده و همچنین کاهش‌دهنده فشار و کلسترول خون، آرام‌بخش و تسکین‌دهنده اعصاب، ضد‌افسردگی، تقویت‌کننده معده و روده و دفع‌کننده سنگ کلیه و مثانه است. قووتو همچنین برای تقویت نیروی جسمانی و درمان بی‌خوابی و کم‌خوابی قابل استفاده است.


- برخی خواص دارویی و درمانی عنوان شده قاووت

رفع‌ بی‌خوابی، سرگیجه، استخوان درد و کمر درد، تقویت چشم و اعصاب، تقویت قوای جسمانی، جلوگیری از ریزش مو و ابرو، رفع درد دندان، مسهل، ضد‌نفخ، ضد‌باکتری، رفع‌خستگی، تقویت حافظه، افزایش مقاومت زنان در زمان بارداری، موثر در رشد جنین، موثر در کاهش درد برای زنان در زمان قاعدگی، کاهش ضعف و ناتوانی در افراد کهن‌سال، دارای ویتامین A و E و امگا۳ و افزایش شیر در زنان شیرده.


با توجه به‌فواید زیاد قاووت می‌توان این فرآورده را جایگزین مناسبی برای شیرینی‌ها و سایر تنقلات در نظر گرفت.از دیگر اجزایی که در ترکیبات قاووت ممکن است استفاده شود، عبارتند از گندم، دارچین، تخم خربزه، زنجبیل، مغزپسته، نخودچی و میخک درختی.


- طریقه مصرف

معمولا روزانه چند قاشق از قووتو را مصرف می‌کنند برخی نیز آن را در آب‌جوش می‌ریزند و استفاده می‌کنند. گرچه می‌توان آن را با شیر یا چایی نیز مصرف کرد. ۲قاشق سوپ خوری قاووت را با شیر یا آب‌جوش حل کنید به‌جای چای میل کنید. البته قاووت یا قووتو را به‌تنهایی و بدون افزودنی نیز می‌توان مصرف کرد.


  معجزه گر


- قاووت، بهترین میان‌وعده

بدلیل آنکه قاووت از دانه‌های روغنی و گیاهان دارویی تهیه می‌شود، سرشار از اسیدچرب امگا۳ و ۶، آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی، ویتامین‌های B ،D ،E و املاح معدنی آهن، کلسیم، فسفر و روی و طبیعت آن گرم و آرام‌بخش است و بیشتراز آن بعنوان یک میان‌وعده تنقلی پر انرژی استفاده می‌شود. این فرآورده به‌رفع کم‌خوابی و سرگیجه کمک می‌کند. شادی‌آور و تقویت‌کننده اعصاب و قوای جسمانی است و برای رفع خستگی موثر است. از ریزش مو و ابرو جلوگیری می‌کند و برای تقویت حافظه و رشد جنین نافع است.


شکا یک سامانه دایرکتوری و فروشگاه اینترنتی است که در زمینه‌‌های شیرینی‌های سنتی، چای ارگانیک، زعفران، عسل طبیعی و ارگانیک، فرآورده‌های کنجدی و خرمایی، محصولات گیاهی و بدون‌قند یا رژیمی ایرانی به‌صورت تخصصی در جهت خرید مستقیم کاربران فعالیت می‌کند و هدفش حمایت از تولید‌کنندگان و محصولات ایرانی همچنین آشنایی کاربران از تولیدات و محصولات ایرانی است.

 

 

 حمایت از تولید‌ داخلی و معرفی محصولات ایرانی با نشان ایرانی یکی از مهم‌ترین راه‌های رونق تولید ملی است 

 فروشگاه اینترنتی شکا پل ارتباطی مطمئن تولید‌کننده و مصرف‌کننده ایرانی 

 روابط عمومی فروشگاه محصولات سنتی شکا 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید:


        instagram  

با خبر شدن از جدیدترین محصولات با عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از جشنواره تخفیفات شکا ، جدیدترین محصولات و طرح های ویژه فروش در خبرنامه فروشگاه شکا عضو شوید.

 حمایت از محصولات ایرانی
سال جهش تولید
هدف از تاسیس فروشگاه اینترنتی حذف واسطه ها و دلالان و کارکرد آن بصورت خدمات کاملا الکترنیکی در صنعت وب و فناوری دیجیتال و اطلاعات به تولیدکنندگان و کاربران و معرفی و فروش محصولات تولید‌کنندگان ایرانی است. ایجاد فرهنگ سازی و حمایت از تولید ملی در جهت یک حرکت جمعی ، اراده ملی و نهضتی همگانی از اهداف این مرکز می‌باشد. شعار ما هر جا قصد خرید داریم کالا و محصولات ایرانی را انتخاب کنیم .