شیره خرما انرژی فوق العاده ای دارد و یک صبحانه کامل است ، شیره ی خرما همان خواص خرما را دارد. حاوی فسفر و آهن است که مانع ایجاد کم خونی در افراد می شود...


خرما میوه‌ای است که در بسیاری از مناطق گرمسیری جهان رشد می‌کند. مصرف خرما در سال‌های اخیر بسیار زیاد شده است. خرمایی که در کشورهای غربی فروخته می‌شود اکثرا خرمای خشک‌شده است. شما می‌توانید از ظاهر آن حدس بزنید که خرما تازه است و یا خشک‌شده. درصورتی‌که پوست آن چروک باشد، احتمالا خرما خشک‌شده است و در غیر این‌صورت خرما تازه است.

فواید خرما و فرآورده‌های آن
فواید خرما و فرآورده‌های آن
 


خرماهای تازه دارای انواع مختلفی هستند به‌طوری که از اندازه‌های کوچک گرفته تا بزرگ و از رنگ‌های قرمز روشن تا زرد روشن در بازار در دسترس است. خرما دارای طعم شیرینی است که آن را جویدنی می‌کند. علاوه بر این دارای خواص فراوانی است که در ادامه به آن اشاره می‌شود.


- مصرف خرما در زمان بارداری

مصرف خرما در طول بارداری برای مادر و کودک مفید است. قند فروکتوز موجود در خرما به‌سرعت شکسته می‌شود و به‌بدن انرژی می‌رساند، بدون این که سطح قندخون را در بدن تغییر دهد. خرما همچنین دارای ویژگی‌های ضدیبوست هم هست که انقباضات رحم را تحریک کرده و عمل زایمان را کوتاه‌تر می‌کند. برخی از فواید خرما خوردن درطول بارداری عبارتند از:


۱- تامین انرژی

در طول دوران بارداری، شما نیاز به انرژی بیشتر از مقدار معمول دارید. مصرف مقداری خرما در هر روز می‌تواند قند موردنیاز شما را تامین کند بدون این که موجب اضافه‌شدن کالری شما شود.


۲- دوری از یبوست

خرما به‌عنوان میوه‌ای که سرشار از فیبر است می‌تواند به‌سیستم گوارشی شما کمک کرده و یبوست دوران بارداری را درمان نماید.


۳- کمک به پیشگیری از نقص‌های زایمان

خرما منبع خوبی از فولات است. فولات مانع نقص‌های زایمان مرتبط با مغز و نخاع می‌شود.


۴- تامین ویتامین K برای نوزاد

ویتامین K به لخته‌شدن و استخوان‌سازی کمک می‌کند. نوزادان با ویتامین K کمی متولد می‌شوند. اگر مادر خرما مصرف نماید می‌تواند در هنگام شیردهی به‌نوزاد ویتامین موردنیاز او را تامین نماید.


۵- جلوگیری از کم‌خونی

خرما می‌تواند مقدار آهن موردنیاز در دوران بارداری را برای محافظت از کم‌خونی نوزاد در حین بارداری فراهم کند.


۶- حفظ تعادل آب و نمک

خرما حاوی پتاسیم است که تعادل آب و نمک را حفظ می‌کند، فشارخون را کنترل می‌کند و از گرفتگی عضلانی جلوگیری می‌کند. کمبود این ماده‌ معدنی می‌تواند منجر به مسائل مربوط به کلیه شود.


- فواید خرما برای رشد استخوان و دندان

منیزیم یکی دیگر از موادمعدنی ضروری است که به‌تشکیل دندان‌ها و استخوان‌ها در نوزاد کمک می‌کند. همچنین قندخون و فشارخون را تنظیم می‌کند. خرما به جلوگیری از کمبود منیزیم کمک می‌کند. منیزیم می‌تواند منجر به اختلالات کبدی و کلیوی شود.


- فواید خرما برای افراد دیابتی

خرما حاوی موادمغذی مهمی است که نیازهای یک فرد مبتلا به‌دیابت را برآورده می‌کند. خرما یکی از گزینه‌های سالم جایگزین برای شکر طبیعی است که مصرف آن برای دیابتی‌ها ممنوع است. بنابراین وقتی افراد مبتلا به‌دیابت احساس گرسنگی و ضعف دارند باید مقداری خرما همراه خود داشته باشند تا با مصرف آن انرژی لازم خود را تامین نمایند. خرما سطح قندخون را بهم نمی‌زند و می‌تواند مدت‌زمان بیشتری فرد را اشباع نگه دارد.


- فواید خرما برای آرتروز و روماتیسم

با توجه به محتوای بالای منیزیم موجود در خرما، این میوه می‌تواند دارای خواص ضد التهابی باشد. در نتیجه مصرف آن برای شرایط و بیماری‌های با التهاب مزمن مانند آرتریت و همین‌طور واکنش‌های آلرژیک خوب است.


- خرما و تری‌گلیسرید

خرما دارای آنتی‌اکسیدان‌های قوی، از جمله کاروتنوئیدها، پلی‌فنلها و آنتوسیانین‌ها می‌باشد. مصرف غذاهایی با آنتی‌اکسیدان بالا می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به‌بیماری‌های درازمدت مانند بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت کمک کند. در مطالعه‌ای که در مجله شیمی کشاورزی و موادغذایی منتشر شد، اثرات مصرف خرما بر قندخون و چربی‌خون (یا همان تری‌گلیسرید) در افراد سالم بررسی شد. نتیجه این بود که خرما هیچ‌کدام از دو مورد را بدتر نمی‌کند. محققان نتیجه گرفتند که خرما می‌تواند به جلوگیری از بیماری قلبی، به‌ویژه سفت شدن سرخرگ‌ها کمک کند.


- فواید خرما در لاغری

بیشتر غذاهای غنی از فیبر به‌کاهش وزن کمک می‌کنند. اما خرما با وجود محتویات فیبری‌اش، غذای کم کالری نیست و این به‌خاطر محتوای کربوهیدرات و قند بالای آن است. ۲۶۶ کالری در مصرف چهاردانه خرما وجود دارد و تقریبا ۶۴گرم شکر به‌بدن انسان می‌رساند. خرما و میوه‌های خشک‌شده، چگالی بیشتری نسبت به میوه‌های تازه دارد. اگر شما در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، به‌مصرف میوه‌های تازه مانند سیب و انواع توت‌ها بپردازید.


خرما واقعا میوه مفیدی است، اما در صورتی که درمصرف آن زیاده‌روی نشود. چرا که شکر و کالری زیادی دارد، بنابراین اگر مراقب نباشید، خوردن بیش از حد آن می‌تواند باعث افزایش وزن شما شود.


فواید خرما و فرآورده‌های آن
فواید خرما و فرآورده‌های آن
 


انـواع خـرمـا:


۱- استعمران (ASTAMARAN)

میوه آن بیضی‌شکل و گاهی متمایل به مستطیلی بوده رنگ میوه زرد روشن، در مراحل رسیدن کامل کهربائی و قهوه‌ای متمایل به‌قرمز است. قسمت خوراکی میوه شیرین و تا اندازه‌ای مزه‌گَس دارد. رسیدن خارک در حدود ۲۵ مردادماه ولی برداشت میوه کاملا رسیده آن در اواسط شهریور تا مهرماه صورت می‌گیرد.


۲- شاهانی (Shahany)

در طبس کشت شده است. این رقم به‌علت شیرینی زیاد و خوش رنگی خرمای آن، مصرف داخلی فراون دارد. میوه شاهانی کشیده و دارای نوک‌باریک است رنگ رطب آن قهوه‌ای است. خارک این رقم نیز شیرین است و مقداری از محصول شاهانی به‌صورت خارک به‌مصرف می‌رسد. مهم‌ترین نوع شاهانی در نخلستان‌های جهرم تولید می‌شود و در این منطقه از ارقام «تر» محسوب می‌شود.


۳- مضافتی (Mozafati)

مضافتی از ارقام بسیار عالی‌تر و نیمه‌تر، به‌رنگ قرمز تیره متمایل به‌سیاه بوده و دارای کیفیت بسیارخوب می‌باشد. بازار اصلی مصرف داخلی آن استان تهران است. از مشکلات اساسی این رقم نگهداری آن است زیرا به‌علت نرمی ترش می‌شود و باید در محل خنک نگهداری شود.


۴- رقم زاهدی یا قصب (Zahidi)

رقم زاهدی نیز مانند رقم دیری از ارقام خشک به‌شمار می‌رود. در بعضی از مناطق به‌عنوان رقم نیمه خشک یا به‌عنوان قصب از آن نام برده شده است. میوه در مرحله خارک زرد رنگ، در مرحله رطب قهوه‌ای روشن و در مرحله تمار (خرما) قهوه‌ای متمایل به قرمز تا زرد کمرنگ می‌شود.


۵- کبکاب (Kabkaab)

کبکاب بهبهان بسیار شیرین و نسبت به کبکاب دشستان کوچک‌تر و پرشیره می‌باشد. اندازه حبه کبکاب بسیار درشت می‌باشد، خام خلال (خارک) این رقم قابل استفاده نیست. لذا برای مصرف می‌بایستی آن را قبلاً پخت و خشک کرد. رنگ میوه در مرحله خارک و رطب زرد است و در حالت رسیدن کامل به‌صورت قهوه‌ای تیره در می‌آید. مصرف آن بیشتر در حالت رطب و خرما است. میوه بیضی‌شکل و رنگ زرد روشن، رسیدن خارک در اواخر مردادماه است ولی برداشت میوه کاملاً رسیده آن (خرما) در اواسط شهریورماه است.


۶- رقم ربی یا رابی (Rabbi)

میوه آن نسبتاً بزرگ، رنگ آن قرمز و رطب آن کمی سبز رنگ است. زمان رسیدن کامل آن با رقم مضافتی همزمان است .در ایرانشهر و زابل از نظر مرغوبیت عالی و در چاه‌بهار و سراوان خوب است.


۷- برهی (Barhi)

میوه برهی از مرحله خارک در زمانی که اکثر ارقام مزه‌گس دارد، قابل خوردن است. از نظر مرغوبیت و شیرینی و تازه خوری خرما، بسیار خوشمزه و لذیذ است. رنگ خارک زرد، رطب آن کهربائی و در مرحله خرما از کهربایی تا قهوه‌ای متمایل به قرمز رنگ است. میوه تقریباً کروی رنگ آن خاکستری روشن رسیدن خارک در اواخر مرداد، ولی برداشت میوه کاملاً رسیده در اواخر شهریورماه صورت می‌گیرد.


۸- گنتار (Gantar)

این رقم در مناطق مختلف به‌اسامی قنطار و قندی نیز نامیده می‌شود. از ارقام ریزدانه خرمای آن «تر» است . یکی از مرغوبترین خرماهای صادراتی خوزستان می‌باشد. قابلیت نگهداری این رقم زیاد است. این رقم خرما در روی درخت چندین نوبت برداشت می‌شود. در ایران مصرف داخلی ندارد. میوه بیضی شکل، رنگ زرد، رسیدن خارک در مردادماه، ولی برداشت میوه کاملاًرسیدن در اواخر شهریورماه صورت می‌گیرد.


۹- رقم آل مهتری (Allmehtari)

میوه آن نسبتاً کوچک و کشیده است و قسمت اعظم میوه را هسته اشغال کرده است و همین مسئله ارزش آن را کم‌کرده است ولی به‌دلیل زودرسی دارای ارزش اقتصادی است.


۱۰- خضراوی (Khazravy)

خضراوی از خرماهای زودرس و نرم به‌شمار می‌آید. میوه تخم‌مرغی شکل و رنگ قهوه‌ای روشن. رسیدن خارک در اواسط مردادماه، ولی برداشت میوه کاملاً رسیده آن در اواسط شهریور صورت می‌گیرد.


۱۱- خاصوئی (Khassui)

خرمای خاصوئی رقمی مرغوب است و میوه‌ای بسیار شیرین دارد. رنگ میوه قرمز و اندازه آن کوچک است قابلیت نگهداری آن بسیار بالا است.


۱۲- شکر (Shakkar)

این رقم نسبت به‌سایر ارقام دارای قند بیشتر و در نتیجه شیرین‌تر است و مصرف میوه آن به‌صورت رطب می‌باشد. رنگ آن در مراحل مختلف رسیدن به ترتیب سبز، زرد، به‌قهوه‌ای تغییر شکل می‌دهد. از ارقام زودرس می‌باشد. درجه شیرینی آن زیاد، جنس میوه تقریباً خشک و از درجه مرغوبیت متوسطی برخوردار است.


۱۳- مردا سنگ یا مردارسنگ (Mordar sang)

خرمای مرداسنگ از نظر اهمیت متوسط است و میوه آن به‌صورت خرما مصرف می‌شود.


۱۴- پیاروم (Piarum )

درصد رطوبت میوه آن کم است و  از ارقام خشک محسوب می‌گردد. از میوه‌های دیررس است، کیفیت میوه آن مطلوب است و از نظر صادرات بسیار بازارپسند است.


۱۵- زریک (Zareik)

محصول این رقم معمولاً به مرحله خرمای کامل نمی‌رسد، درنتیجه شیره کمتری دارد.


۱۶- شیخالی (Sheikhali)

رنگ میوه آن زرد است و خارک بسیارخوبی تولید می‌کند.


۱۷- حلاوی (Hallaawi)

خرمای خلاوی در اواخر رسیدن چروک می‌خورد و میوه آن کوچک و جزو زودرس‌ترین ارقام خرما می‌باشد. شکل میوه دوکی و ته‌آن گرد است. خاکستری نوک سفید.


فواید خرما و فرآورده‌های آن
فواید خرما و فرآورده‌های آن
 


فرآورده‌های حاصل از خرما:


۱- عسل خرما

این فرآورده عصاره تصفیه شده شیره‌خرما می‌باشد که رنگ‌بری شده و املاح معدنی آن خارج می‌شود و به‌صورت یک مایع غلیظ شبیه عسل درآمده است. «عسل خرما» محتوی کلیه‌ی مواد قابل حل خرما می‌باشد و در صنایع نوشابه‌سازی، شکلات‌سازی، بستنی‌سازی، در تهیه مارمالاد و آبنبات و همچنین در قنادی‌ها کاربرد دارد.


۲- قند مایع خرما

تمام ترکیبات غیرقندی از قبیل پروتئین، فیبر و رنگ از عصاره خرما جدا می‌شود. کریستاله شدن و شکرک‌زدن از خصوصیات طبیعی این محصول است. این محصول توسط دستگاهی که برای ساخت عسل استفاده می‌شود تولید می‌گردد. فقط نسبت به عسل دارای به‌ریکس کمتری می‌باشد.


۳- شیره خرما

شیره‌خرما انرژی فوق‌العاده‌ای دارد و یک‌صبحانه کامل است شیره‌ی خرما همان خواص‌خرما را دارد. حاوی فسفر و آهن که مصرف آن در وعده‌ی صبحانه باعث فعال‌شدن سلول‌های عصبی و مانع ایجاد کم‌خونی در افراد می‌شود. شیره خرمای تولیدی در ظروف موردنظر بسته‌بندی می‌شود. (مشاهده محصولات کنجدی و خرمایی)


۴- خمیر خرما

از خمیر خرما در تهیه بیسکویت و کیک و شیرینی استفاده می‌شود.


۵- سرکه‌خرما

برای تهیه سرکه، خرماهای خشک بسیار مناسب است. سرکه خرما از تخمیر خرماهای له‌شده در آب تهیه می‌شود.


۶- شهد خرما

محصولی مایع، شیرین و کمی مایل به ترشی که به‌دلیل تغلیظ در دمای ۴۹ درجه سانتی‌گراد، ارغوانی رنگ و شفاف کاملا تصفیه شده است. این محصول با رویکرد جایگزینی به‌جای رب‌انار تولید شده است.


۷- کرم خرما

شکلات صبحانه خرما محصولی فرآوری‌شده از خرما با طعم و رنگ شکلات که ۸۰درصد آن خرما و مابقی از شیرخشک و کاکائو تهیه شده است.


۸- مخمرهای خوراکی

از شیره خرما می‌توان «مخمر» تولید کرد. مخمرهای حاصله سرشار از پروتئین و ویتامین‌ها می‌باشند و در تهیه خوراک دام و نیز به‌عنوان «مخمر نانوایی» کاربرد دارد. خرما پادشاه شیرینی‌ها نامیده می‌شود و ماده غذایی ایده‌آلی است که به‌راحتی رژیم غذایی شما را متعادل می‌کند. خرما ظرف نیم‌ساعت به‌بدن خسته شما انرژی ویژه‌ای می‌دهد و بهترین غذا برای زنانی است که به‌تازگی زایمان کرده‌اند. انجمن سرطان امریکا مصرف ۲۰ تا ۳۵ گرم خرما در روز را توصیه می‌کند. گفته می‌شود که خوردن یک خرما در روز باعث می‌شود تا پایان عمر چشمانی سالم داشته باشید.


به‌طور خلاصه، خرما ارزش غذایی فراوانی دارد اما برای خرید و انتخاب آن باید بسیار دقیق بود زیرا سطح چسبناکی دارند که سطح‌های مختلف را به‌سمت خود جذب می‌کنند از این‌رو، فقط آن خرماهایی باید مورد استقاه قرار گیرند که خیلی خوب فرآوری و بسته‌بندی‌شده باشند. حتماً قبل از استفاده خرماها را خوب بشویید زیرا به از بین بردن آلودگی‌های روی آن کمک می‌کند.


شُکا یک سامانه دایرکتوری و فروشگاه اینترنتی است که در زمینه‌‌های شیرینی‌های سنتی، چای ارگانیک، زعفران، عسل طبیعی و ارگانیک، فرآورده‌های کنجدی و خرمایی، محصولات گیاهی و بدون‌قند یا رژیمی ایرانی به‌صورت تخصصی در جهت خرید مستقیم کاربران فعالیت می‎کند و هدفش حمایت از تولید‌کنندگان و محصولات ایرانی همچنین آشنایی کاربران از تولیدات و محصولات ایرانی است.

شُکا نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده شما را صمیمانه ارج نهاده و به آن به‌عنوان مرجعی مهم و قابل اعتماد می‌نگرد. بهبود امور و داشتن جامعه‌ای سالم آرزوی ما و نظرات شما یاری‌گر ما در ارائه‌ی هرچه بهتر خدمات است از این‌رو مشتاقانه منتظر ارسال ایده‌ها، پیشنهادات شما هستیم.

 

 

 حمایت از تولید‌ داخلی و معرفی محصولات ایرانی با نشان ایرانی یکی از مهم‌ترین راه‌های رونق تولید ملی است 

 فروشگاه اینترنتی شکا پل ارتباطی مطمئن تولید‌کننده و مصرف‌کننده ایرانی 

 روابط عمومی سایت جامع فروشگاهی شکا 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید:


        instagram  

با خبر شدن از جدیدترین محصولات با عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از جشنواره تخفیفات شکا ، جدیدترین محصولات و طرح های ویژه فروش در خبرنامه فروشگاه شکا عضو شوید.

 حمایت از محصولات ایرانی
سال جهش تولید
هدف از تاسیس فروشگاه اینترنتی حذف واسطه ها و دلالان و کارکرد آن بصورت خدمات کاملا الکترنیکی در صنعت وب و فناوری دیجیتال و اطلاعات به تولیدکنندگان و کاربران و معرفی و فروش محصولات تولید‌کنندگان ایرانی است. ایجاد فرهنگ سازی و حمایت از تولید ملی در جهت یک حرکت جمعی ، اراده ملی و نهضتی همگانی از اهداف این مرکز می‌باشد. شعار ما هر جا قصد خرید داریم کالا و محصولات ایرانی را انتخاب کنیم .