شکا
Farsi | English | Russian | Arabic

در روزهایی که هنوز پای شیرینی‌های مربایی و نارگیلی و دانمارکی به میزهای پذیرایی باز نشده بود باقلوا، مسقطی و سوهان پای ثابت تشریفات عید به حساب می‌آمدند...


اشاعه فرهنگ تولید داخلی و سوق دادن کاربران به‌خرید محصولات‌ داخلی ایرانی و آشنایی با سوغات شهرهای مختلف ایران، همچنین آشنایی با برند تولیدکنندگان یکی از اهداف سامانه دایرکتوری و فروشگاه اینترنتی شکا می‌باشد.

سامانه دایرکتوری و فروشگاه اینترنتی شُکا بعد از مدتها تلاش و همت همکاران ما به ثمر نشست، لذا برای آشنایی شما عزیزان با تاریخچه شیرینیهای سنتی ایرانی در روزگاران نه‌چندان دور، مقاله‌ای فراهم نموده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.


 - شیرینی‌های سنتی چند صد‌ ساله ایرانی

در روزهایی که هنوز پای شیرینیهای مربایی و نارگیلی و دانمارکی به میزهای پذیرایی باز نشده بود، باقلوا، مسقطی، راحت‌الحلقوم یا باسلوق و سوهان پای ثابت تشریفات عید به‌حساب می‌آمدند؛ شیرینیهای سنتی‌ای که عمر بعضی از آن‌ها تا زمان قاجار می‌رسد و هنوز همگاهی در حاشیه پذیرایی نوروزی جایی برای خودشان دست‌و‌پا می‌کنند.


قدیم؛ وقتی خبری از شکلاتهای رنگارنگ نوروزی نبود، سفره هفت‌سین باظرف نقل تزئین می‌شد. نقلهای بادامی، بیدمشک، هلدار و... که عموما سوغات تبریز و اردبیل و خراسان بودند و اینطور که جعفر شهری در طهران قدیم می‌نویسد اولین وسیله پذیرایی از مهمانهای نوروزی بحساب می‌آمدند: «قبل از همه نقل و قرصهای (آب‌نبات‌های سنتی) رنگارنگ مخلوط تعارف می‌کردند و بعد از آن آجیل و شیرینیهای درختی مانند کشمش سبز و توت و انجیر خشک و...» و بعد از آن نوبت به شیرینیهای خانگی و بازاری مثل نان‌برنجی و کلوچه و راحت‌الحلقوم و نان‌بادامی و... می‌رسید.


تمام این تشریفات هم در بهترین اتاق‌خانه صورت می‌گرفت که از قبل برای پذیرایی نوروزی آماده شده بود. وسایل پذیرایی و تشریفات عید عبارت بود از آماده ساختن بهترین اتاقها از قبیل سه‌دری و پنج‌دری و عروسی و تالار که اعیان و رجال با مبل و صندلی و میز و عسلی و طبقات پایینتر به نسبت وسع با قالی و قالیچه و گلیم و جاجیم و پتو و تشکچه‌های رویه سفید کشیده و پشتیهایی که در اطراف اتاق گسترده و می‌نهادند زینت می‌کردند.


با اینحال، نقلها نه فقط در مراسم نوروز، که در جشنهای عروسی یا مراسم آشتی‌کنان هم کاربرد زیادی داشتند. تولید نقل در گذشته کار بسیار سختی بود.


زنان اهل ارومیه، در زمینهای اطراف بادام می‌کاشتند و بعد از برداشت، در فصل بهار آینده با گلهای بیدمشک درون کیسه‌هایی قرار می‌دادند. آن‌ها این ترکیب را آنقدر هم می‌زدند تا خلال بادام‌ سفید کاملا گرده را جذب کند و برنگ زرد دربیاید و عطر و طعم بیدمشک را بدهد. بعد چند نفر گارگر این ترکیب را با شیره غلیظ و داغ قطره قطره می‌پوشاندند و باین ترتیب نقلها آماده می‌شدند.


داستانی شیرین مثل شیرینی‌های سنتی ایرانی


 - حلوای خوشمزه‌ای که جهانی شد

در نوروز قدیم، سوهان یک شیرینی نوروزی بحساب می‌آمد. شیرینی‌ای که البته هنوز هم در خانواده‌های سنتی جزئی از بساط پذیرایی عید به حساب می‌آید. سوهان براى اولين بار در قم پخته شد و اینطور که سوهانىهاى قديمى قم می‌گویند، عمر آن به دوره قاجار می‌رسد. (مشاهده انواع سوهان)


گفته می‌شود تا پیش از آن که یکی از درباریان حکومت مظفرالدین شاه نام سوهان را روی این شیرینی بگذارد، سوهان یک حلوای بسیار مغذی قمی به‌حساب می‌آمده است. اما فرستاده مظفرالدین شاه وقتی اولین‌بار این شیرینی را می‌خورد، در توصیف آن می‌گوید که مثل سوهان کامش را جلا داده است. از این به بعد این حلوا سوهان نام می‌گیرد.


اما سوهان اولین بار چطور به دربار راه پیدا کرد؟ باز هم نقل مى‌كنند كه در دوره قاجار، یعنی حدود سال‌های ۱۲۸۵ شمسى وقتی قرار شده صحن عقيق حرم حضرت معصومه(س) افتتاح شود، مظفرالدين شاه که آن زمان پادشاه ایران بود، رئيس ايل قاجار را به قم مى‌فرستد. كسبه و بازاريان قم هم به استقبال او می‌روند و هركدام با خود تحفه و هديه‌اى مى‌برد که يكى از آن هدايا، حلواى قمى بوده است. این حلوا را که از آرد گندم، مالت، شکر و روغن تهیه می‌شود صنف عطار تقديم کرده بودند.


رئيس ايل قاجار هنگام بازگشت به تهران مى‌گويد: «آن حلوا، چون سوهان دل مرا سيقل داد و غذايم را هضم كرد، از اين بدهيد تا براى اعليحضرت ببرم.» به این ترتیب همنام حلوای قمی به‌سوهان تغییر می‌کند و هم سوهان از قم تا تهران و از آنجا کم‌کم به‌دیگر نقاط ایران می‌رود.


حالا در قم حدود ۷۰۰ کارگاه سوهان پزی فعال هستند که بطور میانگین ۲۵ تن سوهان تولید می‌کنند و ۲۰ تن آن بخارج از کشور صادر می‌شود.

داستانی شیرین مثل شیرینی‌های سنتی ایرانی 


 - از مسقط تا شیراز با یک دسر ایرانی

مسقطی بیشتر یک دسر ایرانی بحساب می‌آید اما در سفره نوروزی ایرانیها، بخصوص در جنوب کشور جاپای قرص و محکمی دارد. مسقطی که با نشاسته و زعفران و مغزپسته درست می‌شود، شیرینی شیراز به‌حساب می‌آید اما نجف دریابندری در کتاب مستطاب آشپزی می‌نویسد: «مسقطی در گذشته در سبدهای کوچک برگ خرما از بندر مسقط به‌سواحل ایرانی خلیج فارس می‌آمد و سپس در بندرعباس و لنگه و میناب و بوشهر نظیر آن ساخته می‌شد و هنوز هم می‌شود.» (مشاهده انواع مسقطی)


داستانی شیرین مثل شیرینی‌های سنتی ایرانی


 - شهد دارهای تبریزی و مغزدارهای اصفهانی 

باقلوا هم یکی دیگر از بازمانده‌های پذیرایی قدیمی است که اگرچه اصلیت ایرانی ندارد اما خیلی خوب جای خودش را در نوروز باز کرده است. اصلیت باقلوا به ترکیه و کشورهای آسیای میانه برمی‌گردد اما در ایران، تبریز و یزد و قزوین، معروفترین باقلواهای کشور را دارند. باقلواهای تبریزی پرشهدتر از باقلواهای یزد و قزوین هستند و در مناطق مرکزی ایران مثل اصفهان هم باقلوا کم شیرین اما پرمغز تهیه می‌شود. (مشاهده انواع باقلوا)


داستانی شیرین مثل شیرینی‌های سنتی ایرانی


 - نان برنجی؛ میراثی از پدران ما 

سوغات شیرین کرمانشاهیها یکی دیگر از شیرینیهای پرطرفدار نوروزی است که اگرچه این روزها جایش را به شیرینیهای جدیدتر داده اما بخاطر ماندگاری بالایی که دارد از قدیم برای پذیرایی دو هفته‌ای نوروز مورد استفاده قرار می‌گرفت. سابقه پخت نان‌برنجی را به‌دوره قاجار نسبت می‌دهند و حداقل صد‌و‌پنجاه سال سن برای این شیرینی در نظر می‌گیرند. شاید به‌دلیل همین قدمت و محبوبیت هم بود که یک‌ماه قبل در هفتمین اجلاس سراسری شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار معنوی کشور که در شهر شاهرود برگزار شد، بعنوان یک میراث ملی به ثبت رسید.


داستانی شیرین مثل شیرینی‌های سنتی ایرانی


 - شیرینی سختی که راحت می‌بلعید 

اما اگر یک شیرینی باشد که از سالها قبل تا بحال همچنان در پذیرایی نوروزی طرفدار دارد، باسلوق است. باسلوق یا همان راحت‌الحلقوم سوغات مراغه و ملایر و اراک است و با شیره انگور، نشاسته، مغز بادام یا مغز هستهٔ شیرین زردآلو و ادویه آن را آماده می‌کنند. جالب است بدانید راحت‌الحلقوم با همه راحتی‌اش در خوردن، روش تهیه دشواری دارد. فرآیند آماده کردن این شیرینی حدود سه ماه طول می‌کشد و در مراغه معمولا آن را اواسط آذرماه تهیه می‌کنند تا در حدود عید نوروز آماده مصرف شود.


برای تهیه باسلوق باید مغز بادام یا هسته زردآلو را در آبجوش خیس کنند و پوست آن را بگیرند. سپس در نخ‌های مخصوصی بچینند و آویزان کنند تا خشک شوند. بعد از آن نوبت به‌ترکیب شکر و نشاسته می‌رسد و بعد هم به نخ کشیدن باسلوقها. بعد از یکماه که باسلوقها آویزان بودند، آن‌ها را پایین آورده در جعبه‌های چوبی می‌چینند و جعبه‌ها را در محل نرم و مرطوبی قرار می‌دهند تا شکرک بیاورد و آماده استفاده شود.


داستانی شیرین مثل شیرینی‌های سنتی ایرانی


- گز، شیرینی ۴۵۰ساله ایرانی 

گز سابقه‌ای ۴۵۰ساله دارد و از گیاهی به‌نام گز انگبین تهیه می‌شود که در اطراف اصفهان و خوانسار می‌روید. طبق گفته‌ها گز از زمان صفویه و همزمان با شکوفا شدن مجدد هنر و فرهنگ ایرانی در اصفهان بوجود آمده است. البته در این زمینه حدس و گمانها فراوان است ولی متاسفانه تحقیقات مناسبی در مورد ریشه آن نشده است.


درباره تاریخچه گز گفته می‌شود که در زمانهای دور کشاورزانی که خشخاش کشت می‌کردند، موقع جمع‌آوری محصول دچار سردی ، سستی و عرق‌ریزی شدیدی می‌شدند و به‌همین دلیل بفکر افتادند که نوعی شیرینی با نام حلوا چوبه بپزند. حلوا چوبه ارزان و در دسترس بود و از شکر و سفیده تخم‌مرغ درست می‌کردند. کم‌کم حلوا چوبه تکامل پیدا کرد و به‌گز تبدیل شد.


این شیرینی اگرچه با نام اصفهان عجین‌شده اما در استانهای چهارمحال و بختیاری، یزد و فارس هم تهیه می‌شود. گز اصفهان و گز چهارمحال و بختیاری که در بلداجی شهرکرد تولید می‌شوند مرغوبترین انواع گز هستند. گفته می‌شود گز در دوره آقامحمدخان قاجار به کشورهای دیگر صادر می‌شد و معمولا یکی از شیرینیهایی بود که بعنوان پیشکش به پادشاهان کشورهای دیگر هدیه داده می‌شد.


داستانی شیرین مثل شیرینی‌های سنتی ایرانی


سامانه دایرکتوری و فروشگاه اینترنتی شکا یک سامانه دایرکتوری شیرینیهای سنتی ایرانی است که کلیه شیرینیهای سنتی ایرانی را در خود جای داده است هدف از طراحی این سایت آشنایی کاربران با شیرینیهای سنتی تمام اقوام و شهرهای ایرانی، آشنایی کاربران با برندهای ایرانی، رقابت سازنده برای کیفیت محصولات تولیدکننده ایرانی، استفاده از بستر مناسب تبلیغاتی برای برندها و محصولات ایرانی، انتخاب شایسته و مقایسه محصولات ایرانی برای کاربران، خرید آسان محصولات، در دسترس‌بودن محصولات سنتی ایرانی برای کاربران در تمام طول‌سال، فروش محصولات تولیدکنندگان و عدم واردات بی‌رویه محصولات سنتی تقلبی و استفاده از متخصصین فناوری‌ دیجیتال در زمینه‌های پشتیبانی و نگهداری وب‌ سایت و در نتیجه اشتغال جوانان عزیز ایرانی تاسیس گردیده است .


ما بدنبال خلاقیت، نوآوری، کیفیت، خدمات نوین تجارت الکترونیک، فناوری‌ دیجیتال، مشتریمداری و حمایت از تولیدکننده ایرانی هستیم. ما به‌دنبال اقتصاد قوی، تولید قوی، مدیریت‌ قوی و امنیت اقتصادی با بهترین تبلیغات و خدمات نوین فناوری دیجیتال هستیم.


شکا یک سامانه دایرکتوری و فروشگاه اینترنتی است که در زمینه‌‌های شیرینیهای سنتی، چای ارگانیک، زعفران، عسل طبیعی و ارگانیک، فرآورده‌های کنجدی و خرمایی، محصولات گیاهی و بدون‌قند یا رژیمی ایرانی بصورت تخصصی در جهت خرید مستقیم کاربران فعالیت می‌کند و هدفش حمایت از تولید‌کنندگان و محصولات ایرانی همچنین آشنایی کاربران از تولیدات و محصولات ایرانی است.

شُکا نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده شما را صمیمانه ارج نهاده و به آن بعنوان مرجعی مهم و قابل اعتماد می‌نگرد. بهبود امور و داشتن جامعه‌ای سالم آرزوی ما و نظرات شما یاریگر ما در ارائه‌ی هر چه بهتر خدمات است از این‌رو مشتاقانه منتظر ارسال ایده‌ها، پیشنهادات شما هستیم.

 

 حمایت از تولید‌ داخلی و معرفی محصولات ایرانی با نشان ایرانی یکی از مهم‌ترین راه‌های رونق تولید ملی است 

 فروشگاه اینترنتی شکا پل ارتباطی مطمئن تولید‌کننده و مصرف‌کننده ایرانی 

 روابط عمومی سایت جامع فروشگاهی شکا 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید:


        instagram  

با خبر شدن از جدیدترین محصولات با عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از جشنواره تخفیفات شکا ، جدیدترین محصولات و طرح های ویژه فروش در خبرنامه فروشگاه شکا عضو شوید.

 حمایت از محصولات ایرانی
سال جهش تولید
هدف از تاسیس فروشگاه اینترنتی حذف واسطه ها و دلالان و کارکرد آن بصورت خدمات کاملا الکترنیکی در صنعت وب و فناوری دیجیتال و اطلاعات به تولیدکنندگان و کاربران و معرفی و فروش محصولات تولید‌کنندگان ایرانی است. ایجاد فرهنگ سازی و حمایت از تولید ملی در جهت یک حرکت جمعی ، اراده ملی و نهضتی همگانی از اهداف این مرکز می‌باشد. شعار ما هر جا قصد خرید داریم کالا و محصولات ایرانی را انتخاب کنیم .