در حال حاضر با ایجاد رمز دوم پویا، دست کلاهبرداران به ‌ویژه افرادی که اقدام به ایجاد صفحات جعلی و برداشت غیرمجاز از حساب افراد میکنند کوتاه شده است...


سایت‌های تبلیغاتی و کانال‌هایی فضای مجازی از ابزار‌های هستند که فروشندگان کالا‌های خود را از این طریق به‌فروش می‌رسانند و خریداران نیز کالا‌های موردنیاز خود را به‌راحتی تهیه می‌کنند. ‌پیشرفت فزاینده ابزار‌های الکترونیکی در شیوه کسب وکار‌ها تاثیرگذاشته و اکنون این اتفاق در شرایط کرونایی بیش از گذشته نمود یافته، زیرا بسیاری از مردم اقلام موردنیاز خود را به‌صورت آنلاین و الکترونیکی انجام می‌دهند، اما نباید در این فضای در هم تنیده از سارقان فضای مجازی غافل شد.

چگونه خرید اینترنتی ایمن داشته باشیم؟
چگونه خرید اینترنتی ایمن داشته باشیم؟
 


سایت‌های تبلیغاتی و کانال‌هایی فضای‌مجازی از ابزار‌های هستند که فروشندگان کالا‌های خود را از این طریق به‌فروش می‌رسانند و خریداران نیز کالا‌های موردنیاز خود را به‌راحتی تهیه می‌کنند. اکنون که در همه نقاط دنیا کرونا دامن‌گیر افراد شده، بسیاری از شهروندان اقلام ضروری خود را به‌صورت اینترنتی سفارش می‌دهند این در حالیست که اغلب کسب‌و کارها، علاوه بر دایر کردن فروشگاه واقعی به راه‌اندازی فروشگاه‌های مجازی در بستر سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی روی آورده‌اند.


افراد سودجو همواره در هر شرایطی از فرصت‌ها استفاده کرده و خود را همگام با تکنولوژی و شرایط حاکم بروز کرده و دست به سرقت و کلاهبرداری می‌زنند. با توجه به شرایط کنونی بهداشت جامعه و کرونا یکی از دغدغه‌های اصلی مردم نحوه تهیه مایحتاج روزانه خود با به‌حداقل رساندن احتمال ابتلا به کرونا است که اولین راه حل در این زمینه انجام خرید آنلاین است.


هرچند در حال حاضر با ایجاد رمز دوم پویا، دست کلاهبرداران به‌ویژه افرادی که اقدام به ایجاد صفحات جعلی و برداشت غیرمجاز از حساب افراد می‌کردند تقریبا کوتاه شده، اما همچنان افرادی هستند که‌هنوز رمز پویای خود را فعال نکرده یا کلاهبرداران با تبلیغات دروغین، افراد ساده لوح را فریب می‌دهند. اعتماد، طمع و ساده لوحی سه ضلع مثلثی است که کاربران را در فضای مجازی دچار مشکل و دردسر می‌کند، زیرا هویت‌ها در فضای مجازی می‌تواند واقعی نباشد؛ برخی مجرمان سایبری در جهت نیل به اهداف سوء و کسب مال غیرمشروع با هویت‌های جعلی و عناوین گمراه‌کننده و تبلیغات دروغین برای کلاهبرداری از شهروندان اقدام می‌کنند.


افراد سودجو با تشکیل گروه و کانال‌هایی تحت عناوین گمراه کننده اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. یکی از روش‌های سهل وآسان برای خرید، خرید اینترنتی است به شرطی که خریدی امن داشته باشید. برای یک خرید اینترنتی ایمن باید دانش خود را افزایش دهیم.


- چگونه می‌توان فهمید یک فروشگاه اینترنتی معتبر است؟

مهم‌ترین عنصر در ارزیابی اعتبار هر فروشگاه اینترنتی داشتن نماد اعتماد الکترونیک است. نماد الکترونیک نشانه‌ای است که از طرف مرکزی با نام توسعه تجارت الکترونیکی که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است، بعنوان تاییدیه به فروشگاه‌های اینترنتی داده می‌شود. نماد اعتماد الکترونیکی در یک وب‌سایت نشان‌دهنده بالا بودن امنیت آن در فضای تجارت مجازی است.


در حال حاضر اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کار‌های فعال در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مجاز نیز تعلق می‌گیرد. تمام فعالان کسب و کار‌های الکترونیکی در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مجاز، برای ثبت نشانی فعالیت خود و آغاز فرآیند اخذ نماد اعتماد الکترونیکی می‌توانند با مراجعه به سامانه نماد و ایجاد حساب کاربری، اقدام به ثبت نشانی فعالیت خود در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها کنند.


همچنین کسب و کار‌های دارای نماد اعتماد الکترونیکی نیز می‌توانند با ورود به پنل کاربری خود، از قسمت افزودن شناسه اقدام به ثبت نشانی فعالیت خود در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها کنند. نماد الکترونیک فقط به فروشگاه‌های حقیقی و یا حقوقی اعطاء می‌شود که توسط سیستم‌های دولتی ازجمله مرکز توسعه تجارت الکترونیک، کسب‌وکار آن‌ها تائید شده باشد. معمولا فروشگاه‌های که نماد اعتماد الکترونیک دارند لوگو نماد را در صفحه اصلی قرار می‌دهند تا همه بتوانند آن‌ها بررسی کنند. برای بررسی کافی است روی لوگو نماد الکترونیک کلیک کنید تا به‌صورت Popup باز شود و اطلاعات صاحب‌امتیاز را به شما نمایش دهد.


روش دیگری که می‌توانید با آن نماد الکترونیک یک فروشگاه اینترنتی را بررسی کنید ورود به سایت enamad.ir و کلیک بر روی استعلام است، پس از کلیک بر روی استعلام صفحه‌ای باز می‌شود به‌صورت (Popup) و از شما درخواست آدرس دامنه سایت را می‌کند. کافی است آدرس دامنه فروشگاه موردنظر خویش را در آن وارد کنید تا پس از کلیک بر روی جستجو، اطلاعات مربوط به صاحب‌امتیاز آن فروشگاه را برای شما مشخص شود.


- چگونه خرید اینترنتی ایمن داشته باشیم؟

برای خرید اینترنتی از یک فروشگاه الکترونیکی ابتدا باید از آن فروشگاه تحقیق کرد این در حالی است که فروشگاه‌های معتبر عمومأ آدرس پستی، تلفن و مشخصات خود را به طور دقیق در وب‌سایت شان درج می‌کنند.


باید فروشگاهی که از آن خرید می‌کنید رصد کنید که یک فروشگاه فعال است یا یک وب‌سایت رها شده. معمولا فروشگاه‌هایی که یک شعبه فیزیکی دارند بسیار مطمئن‌تر از فروشگاه‌هایی هستند که فقط به‌صورت مجازی پایه گذاری شده‌اند.


آمار‌ها نیز نشان می‌دهد اعتماد افراد به فروشگاه‌هایی که شعبه فیزیکی دارند بیشتر است. زیرا احتمال کلاهبرداری یا این‌که کالای خریداری شده به‌دست شما نرسد کمتر است و اگر مشکلی پیش بیاید می‌توانید به آدرس فروشگاه مربوطه مراجعه حضوری کنید.


فروشگاه‌های آنلاین، خدمات پرداخت اینترنتی را از طریق یکی از بانک‌های کشور دریافت می‌کنند. در پرداخت‌های آنلاین وقتی می‌خواهید مرحله پرداخت‌وجه را از طریق کارت انجام دهید وارد درگاه پرداخت بانک مربوطه خواهید شد. سارقان اینترنتی با طراحی و ساخت درگاه‌هایی شبیه به درگاه‌های اصلی بانکی و آدرس‌های مشابه آن را در اختیار کاربران قرار داده و به‌محض وارد نمودن اطلاعات بانکی، اقدام به سرقت اطلاعات و درنهایت سرقت وجوه از حساب بانکی کاربر می‌کنند، لذا باید نسبت به فعال کردن رمز پویا (یکبار مصرف) حساب بانکی خود اقدام کنند.


مجرمان سایبری با ارائه کالا‌های ارزان‌تر قیمت‌های استثنایی و باور نکردنی و طرح‌های وسوسه انگیز اعم از کالا، البسه و کیف و کفش، لوازم خانگی و بسته‌های هدیه اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کنند یا کاربر را وارد صفحه جعلی و شبیه سازی شده بانک کرده یا در برخی از سایت‌های تبلیغاتی وخرید و فروش اقدام به گرفتن بخشی از پول کالا به عنوان پیش پرداخت یا همان بیعانه کرده و سپس قطع ارتباط می‌کنند.


سیستم خرید پستی ایمن‌ترین خرید اینترنتی

امن‌ترین روش برای خرید اینترنتی استفاده از سیستم خرید پستی است که امروزه اغلب فروشگاه‌ها نیز از این سرویس استفاده می‌کنند. با استفاده از این روش می‌توان محصول موردنظر را سفارش دهید و محصول توسط شرکت پست برای شما ارسال شده و سپس مبلغ کالا را به پیک تحویل می‌دهید در این روش شما با اطمینان خاطر و بدون اینکه پولی را از پیش، پرداخت کرده باشید می‌توانید محصول خود را خریداری کنید. استفاده از این روش برای کالا‌هایی که ماهیت فیزیکی دارند بسیار مناسب است.


در زمان خرید از فروشگاه‌های اینترنتی باید از نماد اعتماد الکترونیک اطمینان حاصل کرده و با کلیک بر روی آن اعتبار سایت مشخص شود و شما را به سایت این نماد ارتباط و متصل کند آن گاه می‌توان به مشخصات سایت و فروشگاه اینترنتی و از تاریخ اعتبار نماد آن و سایر خدمات ارائه دهنده فروشگاه مطلع شد.


روز‌های کرونایی و کلاهبرداری در خرید‌های آنلاین

مراقب افراد سودجویی که با استفاده از برنامه‌های خرید آنلاین در این روز‌های کرونایی اقدام به تبلیغ در فضای مجازی یا در حال جعل هویت فروشگاه‌های معتبر هستند، باشید. با توجه به افزایش خرید‌های اینترنتی و به طبع آن افزایش تبلیغات و معرفی محصولات و کالا‌ها و خدمات در این فضا توسط شرکت‌ها و تولید کنندگان باعث شده که برخی افراد سودجو از این بستر و موقعیت سوء استفاده کرده و با ارائه کالا‌ها و یا خدمات ارزان قیمت و با تبلیغات گسترده و جعلی اقدام به کلاهبرداری و سرقت اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان می‌کنند.


متاسفانه در این روز‌های کرونایی که مردم بیشتر راغب هستند از خدمات فضای مجازی بدون حضور در اماکن و فروشگاه‌ها جهت تامین اقلام موردنیاز خود استفاده کنند شاهد سوء استفاده بیشتر این افراد از طریق آگهی‌های دروغین واپلیکیشن‌های حاوی بدافزار و جاسوس افزار هستیم. در این خصوص اپلیکیشن‌های زیادی تولید شده است که این اپلیکیشن‌ها می‌تواند بدافزار یا جاسوس افزار داشته باشد.


هموطنان توجه کنند بیشتر اجناس تبلیغی در شبکه‌های اجتماعی، از کیفیت لازم برخوردار نبوده و یا با تبلیغ اعلام شده منطبق نیست؛ افراد با پرداخت پول زیاد، کالای بی‌کیفیت دریافت می‌کنند لذا شهروندان در صورت امکان از شبکه‌های اجتماعی خرید نکرده و از فروشگاه‌های دارای نماد اعتماد و معتبر خرید خود را انجام دهند.


شهروندان به هیچ عنوان فریب تبلیغات جذاب و اغوا کننده سایت‌ها، پیامک‌ها و لینک‌های تبلیغاتی را نخورده و قبل از هرگونه اقدامی از اصالت کالا و تقلبی نبودن و مسروقه نبودن کالا کسب اطمینان نمایند و در شبکه‌های اجتماعی به‌هیچ عنوان قبل از دریافت کالا هیچ‌گونه وجهی به‌حساب فروشندگان واریز نکنند، زیرا کلاهبرداران سایبری پس از اخذ مبالغ، دیگر پاسخگوی تلفن و تعهد خود نخواهند بود.


دریافت بیعانه و عدم تحویل کالا یکی از مهمترین کلاهبرداری‌های رایج در بستر سایت‌های درج آگهی است یا اینکه اگر به اپلیکیشن مشکوکی که مربوط به خرید‌های آنلاین است، در صورت مشاهده اینگونه موارد با درج مشخصات اعلامی برنامه یا گروه، کانال یا پیج از طریق وب‌سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir لینک مرکز فوریت‌های سایبری همیار ما را در شناسایی این افراد باشید. (کارشناسان پلیس فتا)


- فروش مستقیم خدمات انحصاری به کاربران

فروشگاه و بانک اطلاعات تولید‌کنندگان محصولات سنتی شُکا با فناوری دیجیتال، به کاربران این امکان را می دهد که تنها با یک سرچ تعداد زیادی تولید‌کننده را پیدا کند که محصول و یا خدمات مورد نیاز او را ارائه می‌کنند و به این‌صورت می‌تواند با صرف کمترین زمان محصولات خود را پیدا کرده قیمت و برندهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کند تا درنهایت بتواند بدون محدودیت مکانی و زمانی تولید‌کننده مورد نظر را انتخاب کند که می‌تواند بهترین خدمات و قیمت را در اختیار او قرار دهد.


از طریق فعالیت درست در بازار‌یابی و فروش محصولات بصورت دیجیتالی امکان افزایش آگاهی پیرامون آشنایی کاربران با تولید‌کنندگان و محصولات آنها و ترغیب کاربران به مشاهده وانتخاب محصولات سنتی ایرانی  و درنهایت خرید فراهم خواهد شد. شما می‌توانید برای بازاریابی و فروش محصولاتتان از دو گزینه فروشگاه اینترنتی و بانک اطلاعات تولید‌کنندگان استفاده نمایند. از راهکارهای رایگان و بدون نیاز به‌پرداخت هزینه برای یافتن کاربران در سامانه شُکا و ارائه محتوای بازاریابی به‌کاربران.


کلیه تولید‌کنندگانی که در زمینه‌های محصولات سنتی ایرانی فعالیت می‌کنند می‌توانند از خدمات فروشگاهی و یا بانک اطلاعات تولید‌کنندگان استفاده نمائید و پس از ثبت‌نام در این سامانه محصولات خود را به‌صورت مستقیم و سفارش پستی به کاربران خود ارسال نمایند.


همچنین تولید‌کنندگانی که مایل به استفاده از خدمات فروشگاه شُکا به‌‌هر علتی نمی‌باشند می‌توانند پس از ثبت‌نام در بانک اطلاعات تولید‌کنندگان برای معرفی برند و محصولات خود در این سامانه اقدام نمایند جهت اطلاعات بیشتر درخبرنامه این سامانه عضو شوید و از جدید‌ترین خبرها در این سامانه، اطلاعات لازم را دریافت نمائید.

 

 

 فروش مستقیم راهی برای کسب‌وکار و ارتقاء فروش محصولات و خدمات انحصاری به کاربران 

شُکا پل ارتباطی مطمئن تولید‌کننده و مصرف‌کننده ایرانی 

 روابط عمومی فروشگاه محصولات سنتی شُکا 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید:


         

با خبر شدن از جدیدترین محصولات با عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از جشنواره تخفیفات شکا ، جدیدترین محصولات و طرح های ویژه فروش در خبرنامه فروشگاه شکا عضو شوید.

 حمایت از محصولات ایرانی
هدف از تاسیس فروشگاه اینترنتی حذف واسطه ها و دلالان و کارکرد آن بصورت خدمات کاملا الکترنیکی در صنعت وب و فناوری دیجیتال و اطلاعات به تولیدکنندگان و کاربران و معرفی و فروش محصولات تولید‌کنندگان ایرانی است. ایجاد فرهنگ سازی و حمایت از تولید ملی در جهت یک حرکت جمعی ، اراده ملی و نهضتی همگانی از اهداف این مرکز می‌باشد. شعار ما هر جا قصد خرید داریم کالا و محصولات ایرانی را انتخاب کنیم .