شکا
Farsi | English | Russian | Arabic

اخیرا برخی افراد در رسانه‌ ها و سخنان خود اعلام می‌کنند هیچ گونه محصول تراریخته‌ ای در سفره غذایی مردم ایران وجود ندارد! در واقع این افراد اطلاعات کافی ندارند...


محصولات تراریخته، اصطلاحاً به‌ محصولاتی گفته می‌شود که با دستکاری ژنتیکی (به کلمه اختصاری GMO)، از حالت عادی خارج شده‌اند، برای مثال، انتقال ژن یک حیوان مقاوم به سرما، به‌ میوه گوجه‌فرنگی، تحت شرایطی سبب مقاومت گوجه دستکاری شده (تراریخته) نسبت به سرما خواهد شد؛ یا انتقال یک ژن مقاوم نسبت به‌ سم، یا انواع ژن‌هایی که خواص بی‌شمار دیگری را منتقل می‌کنند.

از محصولات تراریخته چه میدانید؟
از محصولات تراریخته چه میدانید؟
 


خطرناکترین مورد درباره این محصولات، عدم‌ شناسایی و یا لاپوشانی عوارض، بدلیل مقاصد سازمان‌های تجاری و سیاسی جهان، در مورد این محصولات و احتمال بروز عوارض بسیار شدید و غیرقابل بازگشت طی طولانی مدت، در نسل‌های بعدی کشورهای هدف از جمله ایران است.


استفاده قدرتهای جهانی از محصولات تراریخته خصوصاً ایالات متحده، جهت بهره‌برداری تجاری، و همچنین قابلیت استفاده از این محصولات برای ضعیف کردن و وابستگی کامل کشورهای هدف، احتمال بروز خطرات جبران‌ناپذیری را مطرح می‌سازد؛ بطوری که وزیر خارجه کشورمان سال‌های پیش از آن به‌عنوان یک «سلاح» نام برد.


با توجه به‌ اطلاع‌‌ رسانی‌های گسترده‌ای که در مورد محصولات تراریخته یا محصولات تغییر یافته ژنتیکی در چند سال گذشته در ایران صورت گرفته، آگاهی مردم در زمینه توجه به سبک زندگی سالم و بخصوص تغذیه سالم بسیار افزایش یافته و با توجه به نگرانی‌هایی که در مورد خطرات محصولات تراریخته برای سلامت انسان، محیط زیست، منابع طبیعی و ذخایر ژنتیکی وجود دارد مردم نگرانی‌ها و سؤالات مهمی در این زمینه دارند که لازم است به‌طور شفاف به آنان پاسخ داده شود.


هر چند کشورهای زیادی محصولات تراریخته تولید می‌کنند اما برخی کشورها‌، این محصولات را خودشان استفاده نمی‌کنند بلکه آنها را صادر می‌کنند؛ کشت محصولات تراریخته در هیچ نقطه‌ای از اتحادیه اروپا انجام نمی‌شود؛ اما واردات این محصولات را انجام می‌دهند و حتی برچسب‌گذاری می‌کنند و می‌گویند مردم حق انتخاب دارند.


کشت محصولات تراریخته در دیگر کشورها

با وجود گزارش‌هایی که از مخاطرات محصولات کشاورزی تراریخته برای سلامتی مردم خبر می‌دهند، برخی از این مواد در کشور تولید یا وارد شده و برخی مسئولان هم آشکارا از این محصولات حمایت می‌کنند. چند سالی است که موضوع کشت محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) دنیا را با چالش‌های جدی مواجه ساخته است.


تجربه دو دهه کشت محصولات تراریخته در حدود ۲۸ کشور جهان، نتایج نا امید‌کننده‌ای را به‌‌ همراه داشته است و همین امر، دروغ بودن بسیاری از ادعاهای مبلغین محصولات تراریخته را به اثبات رسانده است؛ مواردی همچون افزایش مصرف سموم شیمیایی، افزایش آفات مقاوم، افزایش علف‌های هرز مقاوم، افزایش قیمت بذرها و افزایش وابستگی کشاورزان به‌بذرهای تراریخته و سموم شیمیایی وابسته آنها، موجب شده است که بسیاری از کشورها از کشت این محصولات پا پس بکشند و عطایش را به لقایش ببخشند.


چنانچه تعداد کشورهای اروپایی تولید‌کننده محصولات تراریخته در فاصله سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ از ۶ کشور به ۲ کشور کاهش یافته و در آفریقا نیز کشوری مانند بورکینافاسو هم از سال ۲۰۱۶ به بعد تولید پنبه تراریخته را بطور کامل متوقف ساخته است.


همچنین امروزه بیش از %۹۰ محصولات تراریخته فقط در آمریکا و ۳ کشور حیات خلوت آن (کانادا، برزیل و آرژانتین) تولید می‌شود و سهم ۲۰ کشور دیگر بسیار اندک است.


با این وجود در سالهای اخیر شاهدیم گروهی ذینفع با ظاهر متخصص بیوتکنولوژی و اعضاء انجمن‌های علمی بر طبل تولید محصولات تراریخته در ایران می‌کوبند و برای رسیدن به‌ هدفشان از تمام ابزارهای علمی، تبلیغی و رسانه‌ای برای مردم‌فریبی، مسئول فریبی و تصمیم‌سازی کلان در این حوزه استفاده می‌کنند.


۳۸ کشور جهان به‌صورت رسمی کشت این نوع بذرها را ممنوع کرده اند و ۲۸ کشور عملا بذرهای تراریخته کشت می کنند (که بخش عمده این کشورها زیر ۵۰۰ هزار هکتار از این بذرها کشت می‌کنند). تصویر ترسیم شده از سوی صنعت بیوتکنولوژی و دولت آمریکا نشان می‌دهد که اکثر کشورهای جهان، کشت بذر محصولات تراریخته را اقدامی کاملا اشتباه تلقی می‌کنند.


حتی رژیم غاصب و اشغالگر حاکم بر فلسطین که در عرصه بیوتکنولوژی پیشرفته به‌شمار می‌رود، ممنوعیت مطلق واردات و تولید این محصولات را به مورد اجرا گذاشته است. برای رهاسازی یک محصول تراریخته در برزیل ۱۱ وزارتخانه باید مجوز صادر کنند. در سال ۲۰۱۳ تقریبا ۳۰۰ دانشمند بین‌المللی طوماری امضا کردند که در آن گفته شده بود هیچگونه اجماع علمی در مورد محصولات دستکاری شده ژنتیک وجود ندارد و تعدادی از مطالعات نگرانی‌های جدی ایجاد کرده است.


این محصولات متأسفانه بدون انجام ارزیابی ریسک و مدیریت خطر، وارد کشور گشته و باز هم متأسفانه بدون آگاه سازی مردم، چندین سال است که وارد سفره غذایی ایرانیان شده است. اگر چه ادعا می‌شود این محصولات فوایدی از جمله جلوگیری از کاهش عملکرد و افزایش مقاومت به آفات را دارا می‌باشند، اما مطالعات علمی نشان داده است که مصرف دراز مدت این محصولات می‌تواند مشکلات جدی را برای سلامتی انسان‌ها و برای چرخه طبیعی اکوسیستم‌ها به‌وجود آورد.


از محصولات تراریخته چه میدانید؟
از محصولات تراریخته چه میدانید؟
 


مشکلاتی که محصولات تراریخته به وجود می‌آورند

بنا به‌ اعلام منابع رسمی تحقیقاتی، مشکلاتی که این محصولات تغییر یافته ژنتیکی به‌وجود می‌آورند به‌‌قدری است که این مسئله در بسیاری از کشورهای جهان به‌‌صورت بالقوه به‌‌عنوان تهدید شناخته می‌شود؛ یعنی علاوه بر برهم زدن اکولوژی طبیعت باعث اختلال در تولید آب و غذای سالم جامعه و تغییر در دیگر گیاهان نیز می‌شود و به همین دلیل، کاشت این محصولات در این کشورها ممنوع بوده و در کشورهای دیگر، مصرف این محصولات تحت قوانین سخت گیرانه و فقط با برچسب‌گذاری اینگونه مواد غذایی امکان‌پذیر است.


علاوه بر این، تهدید سلامت مردم بعد دیگری است که در مصرف دراز مدت این محصولات توسط مطالعات علمی مطرح گردیده است که سبب نا باروری‌ها و رشد سرطانها در میان جوامع مصرف‌کننده شده است که متأسفانه بدلیل نبود نظارت قانونی در این حوزه، کشور ما قطعاً با مشکلات جدی در آینده مواجه خواهد گشت.


- مهمترین حامیان محصولات تراریخته کدام کشورها و مؤسسات هستند؟


دولت آمریکا مهمترین بوجود آورنده وحمایت‌کننده محصولات تراریخته است و کمپانی‌ها و شرکتهای صهیونیستی آمریکایی حرف اول را درباره تولید تجاری و صادرات تراریخته‌ها می‌زنند. مونسانتو، داپونت، بایر، داو، سینجنتا و بی.ای.اس.اف شرکتهای بزرگ حامی محصولات تراریخته کشاورزی هستند که به استثنای دوتای آخر (سوییس و آلمان) همگی در آمریکا قرار دارند و بجز یکی از آنها همگی تولیدکننده مواد شیمیایی مضر و علفکش‌ها و آفت‌کش‌ها می‌باشند.


- سایر شرکت‌های بزرگ تولید‌کننده و حامی محصولات تراریخته در جهان کدامند؟


سایر شرکتهای حامی تراریخته نیز اغلب تولیدکننده مواد شیمیایی سرطان‌زا، مضر و علفکش‌ها و آفت‌کش‌ها و... بوده و در مقاطع مختلف کمپانی‌های صهیونیستی داپونت، بایر (۳۱۵ شعبه در سراسر جهان دارد) و داو و مونسانتو با یکدیگر همکاری داشته و به حمایت از یکدیگر در برابر قوانین پرداخته‌اند.


شرکت دیگر که اکنون تولید‌کننده و حامی محصولات تراریخته است شرکت «بایر» است، این شرکت نیز جنایاتی مانند تامین سلاح‌های شیمیایی کشتار جمعی (گازهای کلرین و موستارد و ترکیبات ارگانو فسفات سمی و زیکلون B) در جنگ جهانی اول و دوم و در جنگ با کنگو و انجام آزمایشات غیرمجاز بر انسانها و... انجام داده است. داو در تولید عامل نارنجی و حمایتهای قانونی بعدی با شرکت مونسانتو شراکت داشت.


آیا می‌شود باور نمود که این کمپانی‌های  صهیونیستی  تولید مواد کشنده و معلول‌کننده میلیون‌ها انسان در سراسر دنیا اکنون در فکر تولید غذای مردم هستند تا مردم بر اثر گرسنگی نمیرند؟


واقعیت آن است که در بسیاری از کشورهای اروپایی تراریخته‌ها ممنوع شده‌اند زیرا که در کشورهای اروپایی عمدتا عقلانیت و علم گرایی بیشتر از آمریکای عریض و طویل و کاپیتالیست و سرمایه دار حاکم است، کشورهای مهمی چون فرانسه و آلمان و روسیه و ۲۵ کشور دیگر قاره اروپا (بیشتر اعضای اتحادیه اروپا) و کشورهای دیگر از سراسر جهان از جمله ترکیه و عربستان کشت محصولات غذایی تراریخته (دستکاری ژنتیکی شده) را در کشور خود ممنوع کرده‌اند.


دشمن به هر نحوی که ممکن است در پی خارج کردن ذخایر ژنتیکی از ایران و ثبت در کشور خود (در نهایت تخریب آن در کشور ایران) می‌باشد. این درحالی است که همین ذخایر ژنتیکی و تنوع آن (با توجه به ژن‌های قدرتمندشان) بعنوان برترین عامل برای مقابله با هر نوع تهدید و حمله بیوترویستی و اگروتروریستی می‌باشد.


اکنون عده‌ای به‌نام علم!؟ در برخی موسسات و حتی دانشگاه‌ها در حال تراریخت نمودن گیاهان دارویی می‌باشند که علاوه بر امکان ایجاد مواد سمی یا آلرژی زا در آنها، منجر به حذف و کم شدن خواص آنها و نیز تهدیدی برای دوام حضورشان در اکوسیستم خواهد بود در این صورت بهبود بسیاری از بیماریهای صعب العلاج و کشنده که اکنون با کمک طب سنتی در حال انجام است نیز میسر نخواهد شد و بازهم عوامل مقابله با حملات بیوتروریستی از دسترس خارج خواهند شد.


اخیرا برخی افراد چه در سخنان خود و چه در رسانه‌ها اعلام می‌کنند هیچگونه محصول تراریخته‌ای در سفره غذایی مردم ایران وجود ندارد! این نشان می‌دهد یا این افراد اطلاعات کافی ندارند یا با انکار، قصد پاک کردن صورت مسئله را جهت پیشگیری از استمرار مطالبات مردمی در این مورد دارند بنا براین لازم دیده شده مطلب زیر خدمت مردم و آگاهی این افراد نوشته شود.


هم‌‌ اکنون برخی از محصولات غذایی موجود در بازار "تراریخته" است اما به‌ دلیل عدم درج اطلاعات تراریختگی بر روی برچسب این محصولات (عدم اجرای قانون برچسب‌گذاری) مصرف‌‌کنندگان امکان تشخیص این محصولات را ندارند.


محصولات ارائه شده در شکا به صورت ارگانیک تولید شده است. سامانه دایرکتوری شکا این امکان را به شما می‌دهد تا با تولید‌کنندگان و برند محصولات آنها آشنا شوند و با فرهنگ استفاده از این محصولات ایرانی نشاط و سلامتی را برای خود و خانواده فراهم نمایند. محصولات تولید‌کنندگان از سراسر کشور را مشاهده نموده با سلیقه و ذائقه خود انتخاب نمائید و اقدام به خرید کنید و به صورت مستقیم و بدون واسطه محصولات سفارش داده خود را تر و تازه درب منزل و یا محل کار تحویل بگیرید.

 

 

 حمایت از تولید‌ داخلی و معرفی محصولات ایرانی با نشان ایرانی یکی از مهم‌ترین راه‌های رونق تولید ملی است 

 فروشگاه اینترنتی شکا پل ارتباطی مطمئن تولید‌کننده و مصرف‌کننده ایرانی 

 روابط عمومی سایت جامع فروشگاهی شکا 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید:


        instagram  

با خبر شدن از جدیدترین محصولات با عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از جشنواره تخفیفات شکا ، جدیدترین محصولات و طرح های ویژه فروش در خبرنامه فروشگاه شکا عضو شوید.

 حمایت از محصولات ایرانی
سال رونق تولید
هدف از تاسیس فروشگاه اینترنتی حذف واسطه ها و دلالان و کارکرد آن بصورت خدمات کاملا الکترنیکی در صنعت وب و فناوری دیجیتال و اطلاعات به تولیدکنندگان و کاربران و معرفی و فروش محصولات تولید‌کنندگان ایرانی است. ایجاد فرهنگ سازی و حمایت از تولید ملی در جهت یک حرکت جمعی ، اراده ملی و نهضتی همگانی از اهداف این مرکز می‌باشد. شعار ما هر جا قصد خرید داریم کالا و محصولات ایرانی را انتخاب کنیم .