شکا
Farsi | English | Russian | Arabic

امروز در خانه بیشتر ایرانی ها علاوه بر قندان قند ، قندانی مخصوص پولکی یا شکر پنیر وجود دارد ، جالب است بدانیم شیرینی سنتی  ایران طرفداران زیادی دارد...


پولکی یکی از خوشمزه‌ترین شیرینی‌های سنتی ایران و بهترین سوغاتی‌های اصفهان است. پولکی با استفاده از شکر، کنجد و هل تهیه می‌شود پولکی مثل پولک ماهی نازک و دایره‌ای شکل و درخشان است و در انواع مختلف تهیه می‌شود. پولکی ساده، نارگیلی، لیمویی، دارچینی، زنجبیلی، کنجدی از انواع پولکی بشمار می‌روند. بسته‌بندی‌هایی از پولکی وجود دارند که همه انواع پولکی را در خود جای داده‌اند.


آبنبات خوشمزه اصفهان و بجنورد
آبنبات خوشمزه اصفهان و بجنورد
 


پولکی دوست داشتنی

پولکی از جمله شیرینی‌های سنتی، مخصوص و البته معروف اصفهان است که امروز آوازه جهانی دارد. مصرف پولکی به جای حبه قند در کنار چایی عادتی قدیمی و سنت اهالی نصف جهان است که در سایر شهرهای کشور کمتر دیده می‌شود و شاید اگر دیده نیز می‌شود سوغاتی است که از اصفهان به سفر رفته است.


شاید در ابتدا بهتر باشد راجع به واژه پولکی صحبت کرد. پولکی صفت نسبی برگرفته از واژه پول با (ک تصغیر) به معنی «پولک مانند» است، این نوع شیرینی که با شیره نبات، آب و شکر تهیه می‌شود در دسته آبنبات‌ها قرار دارد و در قطعاتی نازک و گرد یا بیضی شکل تولید می‌شود.


پولکی به خاطر ظاهر شبیه به سکه‌اش به این اسم نامیده شده و عنوان آن از گذشته تا امروز البته دستخوش تغییراتی هم شده است. به عنوان نمونه در گذشته به این نوع شیرینی مخصوص اصفهانی‌ها آبنبات پولکی یعنی آبنباتی که شبیه پول کوچک (سکه) خوانده می‌شده و امروز این شیرینی سنتی به عنوان پولکی نامیده می‌شود.


در اصفهان مصرف پولکی به جای حبه قند در کنار چایی متداول است، مردم این شهر از سالیان دور پولکی را در کنار چایی مصرف می‌کرده‌اند و امروز این سوغات معروف اصفهانی در همه نقاط کشور و حتی بسیاری از کشورها که ایرانی‌ها به آنجا رفت و آمد دارند مصرف می‌شود.


مزایای استفاده از پولکی

در محسنات استفاده از پولکی در کنار چایی به جای قند چند مورد را می‌توان اشاره کرد، نخست اینکه شیرینی پولکی کمتر از قند است بنابراین برای سلامتی گزینه مناسب‌تری است، دوم اینکه اگر پولکی هنگام خوردن جویده نشود در دراز مدت آسیب کمتری نسبت به قند به دندان‌ها وارد می‌شود.


پولکی با استفاده از طعم دهنده‌های مختلف تهیه می‌شود، امروز انواع و اقسام پولکی‌ها با مزه‌های مختلف در بازار وجود دارد و همین موضوع سبب شده تا این شیرینی مخصوص مورد توجه ذائقه‌ها و سلایق مختلف قرار بگیرد.


پولکی انواع مختلف با طعم‌های مختلف مانند پولکی نارگیلی، لیمو عمانی، زعفرانی، کنجدی، پسته‌ای، زنجبلی، کاکائویی، نعنایی و .. در اصفهان تهیه شده و در بازار موجود است.

نگاهی به روند تولید پولکی

اما جالب است که بدانیم پولکی چطور تهیه می‌شود. این شیرینی مخصوص، حاصل فرآیند تولید نبات است. هنگام تولید نبات شیره‌ای خاص از فرآیند تهیه به جا می‌ماند. این شیره به جامانده با مقداری سرکه مخلوط می‌شود تا مانع از شکرک زدن شود، به این ترتیب لایه‌ای شفاف ایجاد شده و پس از آن این لایه شفاف و صاف در دمای بالای ۱۶۰ درجه سانتیگراد جوشانده می‌شود. (مشاهده انواع پولکی)


مواد جوشانده شده سپس در صفحه‌ای بزرگ مانند سینی ریخته شده و افزودنی‌های طعم‌دار مانند عسل، زنجبیل، لیمو عمانی، نارگیل و غیره به آن اضافه می‌شود. بعد از اضافه کردن افزودنی طعم دار مواد آنقدر ورز داده می‌شود تا یک خمیر ایجاد شود. قبل از سفت شدن مواد خمیری از زیر غلطک مخصوص ساخت پولکی عبور می‌کند و به شکل‌های دایره مانند یا بیضی که آن را در فروشگاهها مشاهده می‌کنیم درمی‌آید.


امروز در خانه همه اصفهانی‌ها علاوه بر قندان قند، قندانی مخصوص پولکی هم وجود دارد، جالب است بدانیم شیرینی سنتی اصفهانی‌ها که طرفداران زیادی دارد در فهرست میراث معنوی کشور نیز به ثبت رسیده است. شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار ملی، روش تولید سنتی پولکی و نبات اصفهان را در فهرست میراث معنوی به ثبت رساند.

پولکی به رطوبت بسیار حساس است. بنابراین بسته‌بندی‌های وکیوم شده انتخاب کنید. پولکی را در ظرف در بسته‌ای که هوا در آن نفوذ نمی‌کند قرار دهید و یا در پاکت‌های کیوم شده نگهداری کنید. اگر اضافه وزن، چربی یا قند خون دارید، از انواع رژیمی استفاده کنید. پولکی خوب، باید شفاف و ترد و شکننده باشد. پولکی کدر نخرید. زیرا احتمالا نم کشیده است. پولکی‌های درجه یک، سالم هستتند و شکستگی ندارند.


آبنبات خوشمزه اصفهان و بجنورد
آبنبات خوشمزه اصفهان و بجنورد
 


درباره شکر پنیر

شکر پنیر گونه‌ای نقل به شکل آبنبات‌های درشت و تقریبا چهار گوش و مکعب شکل که با مواد معطر از قبیل زنجبیل و وانیل و خوشبو و مطبوع شده تهیه می‌کنند. شکرپنیر محصولی است که از تغلیظ مخلوط شکر و آب تولید شده و همچنین طعم دهنده‌های طبیعی مانند پودر هل، پودر نارگیل و… به آن افزوده می‌گردد و سوغات شیرین بجنورد است. 


این آبنباتها از جمله شیرینی‌های خوشمزه‌ای هستند كه قسمت عمده آنها را شكر تشكيل می‌دهد، بنابراين مصرف اندک آنها می‌تواند كالری زيادی را در بدن توليد كند. اين محصول در قنادی‎ها در انواع مختلف آبنباتهای سخت، نرم، جويدنی، شكننده، ژله‌ای، تافی، آدامسی، پاستيل و خميری نظير (شکر پنیر) بسيار ديده می‌شود.


طرز تهیه نوعی از آن چنین است

شکر را جوشانده خوب به قوام آورند به طوری که اگر چربی در آن بزنند به صورت نخ درازی کشیده شود مانند چاشنی پشمک (قدری هموارتر) که در زیر دندان بچسبد. آن وقت سینی را چرب کرده نیم گرم چاشنی در آن ریزند و دو نفری بکشند تا سفید شود. سپس در سینی از آرد برنج ریزند و به صورت لوله در آورند و به هر اندازه که خواهند با قیچی قنادی چینند و با آرد برنج نیک مخلوط کنند. (مشاهده انواع آبنبات)


مواد تشکیل دهنده شکر پنیر

شکر، سفیده تخم‌مرغ، جوهر لیمو، بلانکت، هل و بقیه افزودنی‌های مجاز را که طی فرآیندهایی مخلوط کنیم، انواع ساده، هل دار، پسته ای، کنجدی و لیمویی دارد و اگر چه از دیرباز در بجنورد و دیگر شهرهای خراسان شمالی به آبنبات معروف بوده است اما اکنون در بسیاری از استان ها، لفظ «شکر پنیر» به آن اطلاق می‌شود. این محصول پر آوازه و ۱۳۰ ساله که البته همانند گز اصفهان و سوهان قم نتوانست آوازه اش را حفظ کند.


     فرامنش نامور    


دیگر نگران خرید محصولات ارگانیک ایرانی از اقصی نقاط ایران عزیز نباشید شکا با اجرای سیستم درب به درب محصولات این امکان را به شما می‌دهد تا با خیال راحت محصولات با کیفیت و متنوع تولیدکنندگان ایرانی را بصورت تر و تازه از مبدا تولید بصورت خرید مستقیم خریداری نمائید و سفارش خود را در منزل و یا محل کار تحویل بگیرید.


شکا با امکانات فناوری‌های دیجیتال به کاربران دراقصی نقاط ایران عزیز با کمک و یاری متخصصان فناوری دیجیتال در این زمینه شما را همراهی می‌نمایند.

  

 

 حمایت از تولید‌ داخلی و معرفی محصولات ایرانی با نشان ایرانی یکی از مهم‌ترین راه‌های رونق تولید ملی است 

 فروشگاه اینترنتی شکا پل ارتباطی مطمئن تولید‌کننده و مصرف‌کننده ایرانی 

 روابط عمومی سایت جامع فروشگاهی شکا 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید:


        instagram  

با خبر شدن از جدیدترین محصولات با عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از جشنواره تخفیفات شکا ، جدیدترین محصولات و طرح های ویژه فروش در خبرنامه فروشگاه شکا عضو شوید.

 حمایت از محصولات ایرانی
سال رونق تولید
هدف از تاسیس فروشگاه اینترنتی حذف واسطه ها و دلالان و کارکرد آن بصورت خدمات کاملا الکترنیکی در صنعت وب و فناوری دیجیتال و اطلاعات به تولیدکنندگان و کاربران و معرفی و فروش محصولات تولید‌کنندگان ایرانی است. ایجاد فرهنگ سازی و حمایت از تولید ملی در جهت یک حرکت جمعی ، اراده ملی و نهضتی همگانی از اهداف این مرکز می‌باشد. شعار ما هر جا قصد خرید داریم کالا و محصولات ایرانی را انتخاب کنیم .